PL |  EN
NIEDZIELA16
czerwiec
2019

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
  18:00
Sokolska 2
Katowice

Wielka Gala Operowa z Carmen GiannattasioWykonawcy:
  • Carmen Giannattasio - sopran
  • Francesco Bottigliero - dyrygent
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
  • Chór Filharmonii Śląskiej
  • Jarosław Wolanin - przygotowanie chóru
  • Regina Gowarzewska - prowadzenie

Program:
  • W programie najpiękniejsze arie, chóry i uwertury z oper włoskich mistrzów: G. Verdiego, G. Pucciniego, P. Mascagniego

Zapraszamy na wielką galę operową Carmen Giannattasio, znakomitej włoskiej śpiewaczki, która wielką, międzynarodową karierę rozpoczęła w 2002 roku, zdobywając główną nagrodę i nagrodę publiczności w konkursie dla młodych śpiewaków „Operalia”, organizowanym z inicjatywy Plácida Domingo. W niedzielę 16 czerwca, wraz z Chórem i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod batutą Francesca Bottigliero sopran dramatyczny Carmen Giannattasio zaśpiewa arie z oper włoskich mistrzów: Giuseppe Verdiego, Giacoma Pucciniego i Pietra Mascagniego.
Carmen Giannattasio urodziła się 24 IV 1975 r. w Avellino (południowe Włochy). Od najmłodszych lat była zafascynowana muzyką Chopina, jednak zdecydowała się kształcić w kierunku wokalnym w Conservatorio Domenico Cimarosa w swoim rodzinnym mieście, pod kierunkiem Cecilii Valdenassi, Barbary Lazotti i Marileny Laurenzy. Jednocześnie była studentką Uniwersytetu w Salerno, gdzie uzyskała dyplom z literatury angielskiej i rosyjskiej. W latach 1999–2001 kontynuowała edukację wokalną w L’Accademia di Perfezionamento przy Teatro alla Scala w Mediolanie, gdzie wpływ na jej rozwój artystyczny miała legendarna turecka śpiewaczka operowa, Leyla Gencer. W 2002 r. nadszedł sukces w „Operaliach”.
Dzięki rzadkiemu połączeniu znakomitej techniki wokalnej z doskonałą grą aktorską artystka szybko zyskała uznanie jako wykonawczyni repertuaru operowego bel canto XVIII i XIX w. W 2006 r. na festiwalu w Edynburgu wystąpiła w „Pani jeziora” G. Rossiniego jako Elena (CD, Opera Rara 2007), po czym w „Financial Times” Andrew Clark stwierdził, że „oto narodziła się primadonna”. W „Daily Telegraph” porównano jej kreację aktorską do gry Anny Magnani a jej głos do głosu Ileany Cotrubas i Renaty Scotto.
Wystąpiła m.in. w: londyńskiej Royal Opera House Covent Garden, mediolańskiej La Scali, nowojorskiej Metropolitan Opera, na słynnym operowym festiwalu Arena di Verona oraz najlepszych estradach i scenach Berlina, San Francisco, Amsterdamu, Monachium, Aten, Neapolu, Hamburga, Monachium, Madrytu, czy Paryża. Po udanej trasie z Teatro alla Scala Seulu – Szanghaj – Moskwa, śpiewała na specjalnym koncercie w Watykanie w obecności papieża Franciszka.
Wiele jej nagrań zdobyło prestiżowe nagrody płytowe.
Także Francesco Bottigliero, który poprowadzi galę z dyrygenckiego podium, jest muzykiem o bardzo bogatym i wszechstronnym wykształceniu. Studiował w Konserwatorium w Salerno w klasie kompozycji i fortepianu oraz dyrygenturę w Konserwatorium w Neapolu. Ma też dyplom magistra filozofii. Warsztat dyrygencki i pianistyczny szlifował na licznych kursach mistrzowskich u sławnych muzyków, jak: P. Bellugi, F. Vizioli, A. Faldi, R. Muti. Fundamentalne okazały się lekcje dyrygentury maestro Carla Marii Giuliniego (Mediolan 2002-2004).
Dyrygował w wielu państwach Europy; w Polsce – w teatrach operowych Wrocławia (gdzie nawet zamieszkał), Poznania, Gdańska i Bytomia („Carmen”). W nowojorskiej Carnegie Hall wystąpił z okazji rocznicy śmierci generała Tadeusza Kościuszki, prezentując dwie kompozycje własne oraz dyrygując własne transkrypcje czterech Pieśni Karłowicza.
Operowa gala Włochów zafascynowanych muzyką Fryderyka Chopina i Polską – zapowiada się gorący, ekscytujący wieczór!

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.