PL |  EN
NIEDZIELA



18
listopad
2018


T / O

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
  17:00
Sokolska 2
Katowice

Filharmoniczny wieczór organowy & Humberto Salvagnin


VI Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Wykonawcy:
 • Humberto Salvagnin - organy
 • Władysław Szymański - słowo, kierownictwo artystyczne

Program:
 • Johann Sebastian Bach - Symfonia z Kantaty BWV 29 Wir danken dir
 • Joseph Bonnet - Wariacje koncertowe op. 1
 • Joseph Bonnet - Elfy op. 7 nr 11
 • Joseph Bonnet - Kaprys Heroiczny op. 7 nr 12
 • Władysław Szymański - Światło Katedry
 • Marcel Dupré - Preludium i fuga g-moll op. 7 nr 3
 • Marco Enrico Bossi - Etiuda symfoniczna op. 78
 • Marco Enrico Bossi - Wieczorny śpiew op. 92 nr 1
 • Franz Liszt - Fantazja i fuga
 
W drugim koncercie VI Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na recital brazylijskiego wirtuoza organów Humberta Scherhaufera Salvagnina, zaprogramowany przez prof. Władysława Szymańskiego w cyklu Filharmoniczne wieczory organowe. Od początku w Dniach prezentujemy muzykę nie tylko naszego Patrona. Ten recital przynosi twórczość na instrument, który Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu nie był obcy. Wszak w 1968 roku wygrał konkurs Szczecińskiego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego, w Dniach już prezentowaną, organową Kantatą op. 26. Na organy i sopran skomponował swe op. 55 – O Domina nostra. Medytacje o Jasnogórskiej Pani Naszej. Organów użył też w ostatniej, opublikowanej już po śmierci, IV Symfonii Tansman Epizody op. 85. W mistrzowskim recitalu Brazylijczyka ze Szwajcarii usłyszymy zaś dzieła mistrzów twórczości organowej.
Urodzony w São Paulo, Humberto Scherhaufer Salvagninnaukę muzyki rozpoczął w 1980 roku, ucząc się gry na fortepianie w klasie Divy Gnecco, a później w Escola Municipal de São Paulo u pianistki Rosy Corvino. W 1993 roku otrzymał dyplom licencjata w dziedzinie muzyki (fortepian) na UNESP (State University of São Paulo), gdzie studiował u Homero de Magalhães. Od 1984 roku uczestniczył i został wyróżniony w kilku konkursach pianistycznych w Brazylii.
Od 1983 r. uczył się gry na organach u Orlanda Retroza, a następnie studiował u Ary’ego Aguiara Jra. Dyplom uzyskał w 1998 roku, a w 2001 r. zdobył Premier Prix de Virtuosité w Conservatoire Supérieur de Musique de Genève w Szwajcarii, gdzie nauczał go François Delor. Brał udział w kilku kursach mistrzowskich: Jennifer Bate, Marie-Claire Alain, Lionela Rogga, Luigiego Ferdinanda Tagliaviniego i Ludgera Lohmanna. Jest laureatem XX Międzynarodowego Konkursu Organowego (Szwajcaria, 2002) i Konkursu Organowego im. Cesara Francka w Haarlemie (Holandia, 2007).
Koncertuje w Europie i Ameryce Południowej. W Szwajcarii jest utytułowanym organistą katolickiego kościoła św. Teresy w Genewie. Uczy gry na organach w Konserwatorium w Ferney-Voltaire we Francji i w AIDA Academy w Szwajcarii. Na płyty dla wytwórni Doron: nagrał utwory na orkiestrę i organy m.in.: Francisa Poulenca, Josepha Gabriela Rheinbergera, Charlesa-Marii Widora i – pierwszy na świecie – Ferdinanda de la Tombelle.


  Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.