PL |  EN
PIĄTEK16
listopad
2018


T/S/Z13

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
  19:00
Sokolska 2
Katowice

VI Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego - Symfonia pieśni żałosnych


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Wykonawcy:
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
  • Jacek Rogala - dyrygent
  • Roman Widaszek - klarnet
  • Ewa Tracz - sopran

Program:
  • Sergiej Rachmaninow - Wyspa umarłych op. 29
  • Mikołaj Górecki - Koncert na klarnet i orkiestrę (prawykonanie, zamówienia kompozytorskie)
  • Henryk Mikołaj Górecki - III Symfonia op. 36 Symfonia pieśni żałosnych


Rozpoczynamy VI Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, w których z zaproszonymi gośćmi wystąpią wszystkie trzy artystyczne zespoły Filharmonii Śląskiej, uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego IV Kadencji noszącej imię Henryka Mikołaja Góreckiego od 14 listopada 2011.

W sezonie odbywającym się pod zawołaniem: Kreujemy emocje w sześciu koncertach Dni, przywołujących pamięć naszego Patrona, poszukiwać będziemy… wyciszenia. Podążymy za cytatem z Pawła VI – Świat, w którym żyjemy, potrzebuje piękna aby nie pogrążyć się w rozpaczy. Henryk Mikołaj Górecki przywołał go, odbierając w 1994 roku doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.
Rozpoczynamy Dni – pod batuta Jacka Rogali – poematem symfonicznym Wyspa umarłych Siergieja Rachmaninowa. Odbierzemy go tylko jako utwór posępny, przygnębiający czy też wzruszy nas, że w tej muzycznej konfrontacji ze śmiercią kompozytor znalazł miejsce na odwagę i męstwo? Potem przed nami, tradycyjne już w Dniach, prawykonanie nowego utworu. W ramach ministerialnego programu Zamówienia kompozytorskie przedstawimy Koncert na klarnet i orkiestrę Mikołaja Góreckiego. Partię solową zagra Roman Widaszek, dla którego utwór został skomponowany i któremu został dedykowany.
Jak w tym samym koncercie odbierzemy dziś III Symfonię Symfonię pieśni żałosnych – najsłynniejszy z utworów nie tylko naszego patrona ale i całej współczesnej muzyki poważnej? Niezwykłą w tym utworze partię sopranową zaśpiewa Ewa Tracz, pierwsza zwyciężczyni w kategorii wokalnej tegorocznego, nowego katowickiego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Zadedykowana żonie, Symfonia pieśni żałosnych po raz pierwszy wykonana została 4 kwietnia 1977 r. w Royan podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej. Triumfalny pochód po estradach świata rozpoczęła jednak po sukcesie na rynku płytowym czwartej edycji –  nagrania z udziałem amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw i London Sinfonietty pod batutą Davida Zinmana. Płyta sprzedała się w ponad milionowym nakładzie i spowodowała falę kolejnych nagrań utworu na całym świecie. Dzieło wykorzystuje trzy teksty: „Lament świętokrzyski”z XV-wiecznych „Pieśni łysogórskich”, modlitwę 18-letniej więźniarki gestapo Heleny Błażusiakówny ze ściany celi nr 3 w zakopiańskiejwilli „Palace” (w trakcie komponowania kompozytor nie wiedział, że to fragment wiersza ku czci 13-letniego Jurka Biczana, poległego w 1939 roku podczas walk z Rosjanami we Lwowie) oraz pieśń z Opolszczyzny z czasów powstań śląskich. Trzy części o strukturze łukowej, od cichych partii kontrabasów bądź wszystkich smyczków przez kulminacje po ponowne wyciszenie, tworzą przejmujące dzieło, będące hołdem pamięci ofiar przemocy i jednocześnie promieniem nadziei na zmartwychwstanie, czytelnym przesłaniem chrześcijańskim. W jednym z dorocznych plebiscytów magazynu „Rolling Stone” David Byrne, szef Talking Heads III Symfonię Góreckiego wymienił jako najchętniej słuchany utwór w ostatnich dwunastu miesiącach. Po Symfonię pieśni żałosnych chętnie sięgał też David Bovie i wielu innych. Nie tylko muzyków. Choreografowie i tancerze, reżyserzy, plastycy… Kierowcy wielkich amerykańskich ciężarówek przez radio podawali sobie częstotliwości lokalnych stacji radiowych właśnie nadających drugą (bo najkrótsza) część Trzeciej. Większość z nich szukała potem płyt z całym utworem i innymi Henryka Mikołaja Góreckiego.  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
   
 
 
 
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.
      
 
 
Sponsor cyklu koncertów Złota 13

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.