PL |  EN
NIEDZIELA19
maj
2019

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
  17:00
Sokolska 2
Katowice

Filharmoniczny wieczór organowy z MoniuszkąWykonawcy:
 • Heinrich Wimmer - organy
 • Władysław Szymański - słowo

Program:
 • Nicolaus Bruhns - Preludium e-moll
 • Johann Sebastian Bach - Preludium i Fuga a-moll BWV 543
 • Stanisław Moniuszko - Za umarłych
 • August Gottfried Ritter - Sonata nr 4 A-Dur op. 31 (1856)
 • Oskar Sigmund - Wariacje i fuga na temat fińskiej pieśni religijnej (2006)
 • Stanisław Moniuszko - Idzie, idzie Bóg prawdziwy
 • Max Reger - Introdukcja i Passacaglia f-moll op. 63/5, 6 (1902)

Do Majówki z Moniuszką niedzielę 19 mają przyłącza się Filharmoniczny wieczór organowy z udziałem niemieckiego wirtuoza Heinricha Wimmera. 
Ukończył studia w Szkole Muzyki Kościelnej w Regensburgu, a następnie klasę gry na organach prof. Klemensa Schnorra w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium (1991). Od 14. roku życia działa jako organista w swoim rodzinnym mieście Altötting, w Burghausen a także w kościele pielgrzymkowym w Marienberg. Od 2015 roku jest kantorem okręgowym diecezji passawskiej (Passau). Jego działalność koncertowa to występy w niemal wszystkich krajach Europy. Szeroki repertuar obejmuje m.in. wszystkie dzieła J. S. Bacha, W. A. Mozarta, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, M. Regera. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje kompozycje mistrzów niemieckiego i francuskiego baroku. W swoim dorobku artystycznym ma 26 płyt CD.
Ważną pozycją repertuarową Heinricha Wimmera stanowią utwory Oskara Sigmunda (był nauczycielem artysty) oraz innych współczesnych kompozytorów niemieckich, które z upodobaniem wykonuje przed publicznością wielu krajów.
Heinrich Wimmer jest autorem wielu publikacji naukowych, biografii kompozytorów i fachowych opracowań dotyczących muzyki organowej. 
W swym katowickim występie artysta umieścił również dwie pieśni Stanisława Moniuszki – „Za umarłych” i „Idzie, idzie Bóg prawdziwy”. Kompozytor w wieku 20 lat został organistą jednego z wileńskich kościołów. Nic zatem dziwnego, że w jego dorobku pojawiła się również twórczość religijna. Obejmuje aż 80 kompozycji: mszy, kantat, litanii, hymnów, psalmów i pieśni.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Moniuszko 2019 - Promesa" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

                     

                            

  Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.