PL |  EN
PIĄTEK01
marzec
2019


T

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
  19:00
Sokolska 2
Katowice

A Chopin OdysseyWykonawcy:
  • Śląska Orkiestra Kameralna
  • Robert Kabara - dyrygent
  • Mateusz Kołakowski - fortepian, kompozytor
  • Piotr Steczek - skrzypce, instrumenty orientalne, kompozycje, aranżacje
  • Maciej Garbowski - kontrabas
  • Krzysztof Gradziuk - perkusja

Program:
  • A Chopin Odyssey: impresje na temat takich kompozycji Chopina jak: Preludium d-moll op. 28, Koncert fortepianowy e-moll op.11 czy Sonata b-moll op.35

Na rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, w piątek 1 marca proponujemy projekt powstały na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza, a łączący ducha muzyki Fryderyka Chopina ze współczesną wrażliwością muzyków jazzowych. „Bez ekstazy, lecz i bez sztampy, wzruszająco, ale nie ckliwie, z klasą, ale i bez patosu” o projekcie Mateusza Kołakowskiego i Piotra Steczka pisał Łukasz Folda.
Projekt „A Chopin Odyssey” na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza został zrealizowany specjalnie dla Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO i znakomitego pianisty Mateusza Kołakowskiego jako solisty i lidera trio jazzowego.
Dzieło „2010: A Chopin Odyssey” powstało w 2010 roku, a swoją premierę miało 24 lutego w Filharmonii Narodowej w Wilnie. Potem prezentowane było w Mińsku, Warszawie, Krakowie, Tychach, Bytomiu, Sosnowcu. Koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia został nagrodzony owacjami na stojąco przez wypełnioną po brzegi salę.
Za warstwę kompozytorską bezpośrednio odpowiedzialni są Mateusz Kołakowski i Piotr Steczek, który opracował również partię orkiestry.
Myślą przewodnią tego projektu jest tworzenie nowych utworów na motywach, zdaniach lub frazach zawartych w oryginalnych partyturach Fryderyka Chopina. Harmonia, rytm, forma mają tu zupełnie nowy wymiar, a nawiązanie do klasycznych wzorców wyłania się w sposób zaskakujący i nowatorski.
Operowanie tworzywem, jakim jest oryginalna fraza Chopina, przebiega bardzo twórczo i odkrywczo. W swej istocie nawiązuje do jazzu nowoczesnego – harmonia, rytmika, sekcyjne potraktowanie orkiestry. Nie brak jest jednak klasycznego ujęcia współpracy trio jazzowego z orkiestrą smyczkową.
Paleta barw i artykulacji jaką można wydobyć z takiego składu wzbogacona jest o swego rodzaju „pomost” w zakomponowanej interakcji pomiędzy dwoma zespołami. Dopełnieniem tym są improwizujące skrzypce akustyczne, 6-strunowe skrzypce elektryczne i wprowadzające przestrzenne brzmienie orientalne flety (Duduk, Shakuhachi, Ney).
Typowo jazzowe trio ma u boku godnego partnera w postaci orkiestry, która potrafi trzymać groove’a, zagrać solo, a przede wszystkim operować kolorystyką brzmienia muzyki klasycznej, romantycznej, współczesnej i jazzowej, które to w dzisiejszym świecie nieustannie się przenikają. Całość programu zamknięta jest w jedną, synonimiczną całość nawiązującą często do muzyki programowej. To propozycja odważna i wyważona zarazem.

 

 

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.