PL |  EN
NIEDZIELA17
luty
2019


T / O

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
  17:00
Sokolska 2
Katowice

Filharmoniczny wieczór organowyWykonawcy:
  • Giampaolo di Rosa - organy
  • Władysław Szymański - słowo

Program:
  • Johann Sebastian Bach - Preludium i fuga e-moll BWV 548
  • Giampaolo Di Rosa - Improwizacja
  • Franz Liszt - Fantazja i fuga na tematy BACH w opracowaniu na organy Giampaolo Di Rosa
  • Johann Sebastian Bach - Ricercare trzygłosowy z Musikalisches Opfer BWV 1079
  • César Franck - Prière op.20
  • Giampaolo Di Rosa - Improwizacja na tematy BACH

Gościem lutowego „Filharmonicznego wieczoru organowego” w niedzielę 17 lutego będzie multiinstrumentalista, kompozytor, pedagog i animator kultury Giampaolo Di Rosa. 
Urodzony w 1972 roku, Giampaolo Di Rosa jest pianistą a także organistą, klawesynistą, kompozytorerm, improwizatorem, muzykologogiem i pedagogem. To artysta o bogatym repertuarze, cieszący się międzynarodową sławą. Koncertuje w Europie, Rosji, na Bliskim Wschodzie, w Australii, USA i Ameryce Południowej, w Hong Kongu, Makao i Singapurze. Ma siedem dyplomów akademickich, w tym magisterium z gry na organach oraz stopień doktora analizy muzycznej.
Prezentuje szeroki repertuar literatury muzycznej wszystkich epok, włączając muzykę współczesną, w tym wszystkie dzieła J.P. Sweelincka, J.S. Bacha, C. Francka, F. Liszta oraz O. Messiaena. Jego recitale charakteryzują się wysokim poziomem improwizacji.
Prowadzi kursy mistrzowskie w zakresie improwizacji dla artystów-wykonawców i kompozytorów na całym świecie. Jako naukowiec działa na polu różnych dziedzin artystycznych. Publikuje i nagrywa.
Poza działalnością koncertową Giampaolo Di Rosa jest czynnym animatorem kultury: założycielem i dyrektorem artystycznym wielu międzynarodowych festiwali organowych. Organista Katedry w portugalskim mieście Vila Real, od lutego 2014 roku jest też organistą-rezydentem Katedry w León (Hiszpania). W 2008 roku został mianowany tytularnym organistą i dyrektorem artystycznym Narodowego Kościoła Portugalskiego p.w. Świętego Antoniego w Rzymie, gdzie zainicjował jedną z największych serii recitali organowych w Europie.
Przez prezydenta Republiki Portugalskiej odznaczony został Orderem Oficerskim Infanta Henryka (2010).
W Filharmonii Śląskiej Giampaolo Di Rosa będzie improwizował oraz grał organowe utwory Johanna Sebastiana Bacha, Cesara Francka i Ferenca Liszta. Solistę i muzykę przedstawi autor cyklu, prof. Władysław Szymański.

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.