PL |  EN
PIĄTEK26
październik
2018


T/S

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
  19:00
Sokolska 2
Katowice

Pod złotą batutą CaldiegoWykonawcy:
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
  • Massimiliano Caldi - dyrygent
  • János Bálint - flet

Program:
  • Stanisław Moniuszko - Uwertura do opery Hrabina
  • Niccolò Paganini - II Koncert skrzypcowy h-moll La Campanella (transkrypcja na flet)
  • Piotr Czajkowski - III Symfonia Polska D-dur op.29
 
Massimiliano Caldi, bardzo w Katowicach lubiany triumfator VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w roku 1999 a potem w latach 2006-10 szef Śląskiej Orkiestry Kameralnej oraz znakomity flecista węgierski János Bálint wystąpią z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej w piątek 26 października.
János Bálint urodził się w 1961 r. w Hódmezóvasarhely. W 1984 roku ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną im. F. Liszta w Budapeszcie. Podyplomowo studiował u Andrasa Adorjana. Zdobył wiele nagród międzynarodowych konkursów, m.in. w Anconie, Lipsku i Markneukirchen. W latach 1981-1991 był solistą w Orkiestrze Symfonicznej Węgierskiego Radia i Telewizji.
Od 1987 roku do 1992 wykładał na Academia Respighi w Rzymie, był nauczycielem fletu w Szkole Muzycznej im. Ferenca Liszta w Szeged na Węgrzech (1991-2002) oraz wykładowcą w Academia Musicale w Rovigo we Włoszech (1995-2001). Obecnie jest profesorem fletu w Academia Musicale w Imola we Włoszech (od 2001) oraz Musikhochschule Detmold w Niemczech. Jest także pierwszym flecistą Węgierskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej.
Jako solista występował w wielu krajach Europy, w USA, Japonii, na Tajwanie, oraz w Izraelu. Uczestniczył w kilkunastu festiwalach europejskich. Występował razem z wybitnymi muzykami z całego świata. Koncertował z takimi zespołami, jak English Chamber Orchestra, Radio Orchestra, oraz z najlepszymi węgierskimi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. Co roku prowadzi 8-10 kursów mistrzowskich w różnych muzycznych instytucjach i na europejskich festiwalach (Wiedeńska Wyższa Szkoła Muzyczna, Akademia im. Sibeliusa w Helsinkach, Trinity College w Londynie, Allegro Vivo Festiwal w Austrii, Spectrum ‘87 festiwal w Luksemburgu, SuverArt Festiwal we Włoszech). Jest założycielem, oraz kierownikiem artystycznym węgierskiej Letniej Akademii w Veszprem i Instytutu Dopplera w Budapeszcie. Do tej pory ukazało się 24 płyt CD z jego nagraniami dla wytwórni Hungaroton, Capriccio oraz Naxos. Jego ostatni album, zrealizowany wspólnie z pianistą Zoltanem Kocsis’em, opublikowany został w ubiegłym roku. Zawiera utwory Dwořáka, Schuberta i Francka. Kolejna płyta artysty jest w przygotowaniu.
Przed katowicką publicznością János Bálint wykona partię solową w fletowej transkrypcji wspaniałego II Koncertu skrzypcowego h-moll Niccola Paganiniego. Znany jest ze słynnego finału La campanella, rozsławionego kongenialną fortepianową  transkrypcją F. Liszta i opracowaniem na skrzypce i fortepian Pawła Kochańskiego. Paganiniego, mistrza w grze na skrzypcach uważano za symbol wirtuozerii. Jako kompozytor szybko został zapomniany. Jedynie o 24 kaprysach nie zapomniano nigdy, ale sto lat temu poza nimi znano jedynie jeden z jego sześciu koncertów, grywano La Campanellę i mało kto wiedział, że to finał II Koncertu.
W programie koncertu znajdzie się jeszcze uwertura do opery Hrabina Stanisława Moniuszki i – na życzenie Massimiliana Caldiego – rzadko grywana III Symfonia D-dur Polska Piotra Czajkowskiego. To pięcioczęściowe dzieło ma bardziej suitowy, niż symfoniczny charakter, ale zawiera dużo dźwiękowego uroku. Zapewniają go silne pierwiastki taneczne zarówno w dwutematowym Allegro (cz. I), Walcu (cz. II), jak i „polonezowym” Finale (cz. V). Bardziej symfoniczne ujęcia mają melancholijne Andante (cz. III) i ruchliwe Scherzo (cz. IV). W Symfonii Polskiej z 1875 roku krystalizuje się indywidualny styl symfoniki Piotra Czajkowskiego. Herman Laroche pisał o niej: „… dzięki sile i ważkości treści, dzięki rozmaitości i bogactwu formy, dzięki szlachetności indywidualnego stylu, dzięki rzadkiej doskonałości techniki – III Symfonia p. Czajkowskiego jest jednym z kapitalnych zjawisk muzyki ostatnich lat, nie tylko u nas, ale i w całej Europie…”
 

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.