PL |  EN
PIĄTEK21
grudzień
2018


T / S

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
  19:00
Sokolska 2
Katowice

Świąteczna muzyka filmowaWykonawcy:
 • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
 • Chór Filharmonii Śląskiej
 • Maciej Sztor - dyrygent
 • Marcela Wierzbicka - sopran
 • Jarosław Wolanin - przygotowanie chóru
 • Regina Gowarzewska - prowadzenie

Program:
 • Kolędy polskie w opr. Jana Maklakiewicza na chór mieszany i sopran solo
  Pastorałki na wokal i orkiestrę
  Muzyka z takich filmów jak: Polar Express czy Kevin sam w domu

 

Trzy dni przed Bożym Narodzeniem, 21 grudnia filharmoniczni symfonicy i chórzyści pod batutą Macieja Sztora oraz Marcela Wierzbicka (sopran) zapraszają na koncert Świątecznej muzyki filmowej, świetnie anonsujący nadchodzący czas. Koncert poprowadzi Regina Gowarzewska.
Program tego koncertu wypełnią polskie kolędy w opracowaniu Jana Maklakiewicza na chór mieszany i sopran solo oraz pastorałki. Wykorzystując obecność na naszej estradzie Macieja Stora, ich lżejszym dopełnieniem uczyniliśmy świąteczną muzykę filmową.
Na takie hasło pierwsza odpowiedzią jawi się Kevin sam w domu – wyreżyserowany przez Chrisa Columbusa, amerykański film fabularny z 1990 roku, którego akcja dzieje się od wieczora 21 grudnia do poranka 25 grudnia. Rodzina wyjeżdża do Paryża. Z powodu porannego pośpiechu wywołanego możliwością spóźnienia się na samolot do Francji, poleciała bez Kevina, który został sam w domu. Tymczasem domem chłopca zaczynają interesować się włamywacze – Harry i Marv, którym Kevin musi stawić czoła… W pierwszy weekend film zarobił 17 milionów dolarów i stał się tak popularny, że wyświetlano go w kinach jeszcze długo po okresie świątecznym. Przez dwanaście tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu amerykańskiego box office’u, a przez kolejnych dziesięć plasował się w pierwszej dziesiątce. Ostatecznie film na całym świecie zarobił ponad 477 milionów dolarów, a w samych tylko Stanach przyniósł 285 milionów dolarów zysku i stał najbardziej kasowym filmem roku w Ameryce Północnej. Znalazł się także w Księdze rekordów Guinnessa jako najbardziej dochodowa komedia wszech czasów. W Polsce Kevin sam w domu stał się fenomenem i częścią świątecznej tradycji. W 2010 roku telewizja Polsat nie uwzględniła filmu w świątecznej ramówce, co spotkało się z protestem ponad 90 tys. osób na facebooku. Fani zwyciężyli i film wyświetlany jest już nieprzerwanie ponad 10 lat w okresie świątecznym. W Wigilię 2016 roku film zanotował największą oglądalność z wynikiem 4,44 miliona widzów. Wydana w 1990 roku przez Sony Music Entertainment, ścieżka dźwiękowa Kevina zawierała 19 utworów, skomponowanych przez Johna Williamsa i piosenek świątecznych użytych w filmie.
Pośród filmowych melodii tego wieczoru zapowiedziano też m.in. muzykę z Ekspresu polarnego z 2004 roku. Był pierwszym w historii animowanym pełnometrażowym filmem przeznaczonym do wyświetlania w kinach IMAX. Kosztował 165 milionów, czyniąc z filmu Roberta Zemeckisa najdroższą animację w historii kina. Bohaterem filmu, którego scenariusz powstał na podstawie popularnej w USA książeczki Chrisa Van Allsburga, jest dorastający chłopiec nie wierzący już w Mikołaja. W wigilię Bożego Narodzenia pod jego domem zatrzymuje się tajemniczy pociąg, którego konduktor zaprasza chłopca w podróż na Biegun Północny, gdzie na własne oczy będzie mógł zobaczyć Świętego Mikołaja... Film nominowany był do Oscara w trzech kategoriach, a zdobył Grammy Avard dla najlepszej piosenki w filmie kinowym, telewizyjnym lub innej formie wizualnej (Believe Alana Silvestriego z tekstem Glena Ballarda w wykonaniu Josha Grobana, którego występ w Krakowie zapowiedziano na 18 grudnia br.). U nas – interpretacje własne. Polecamy!

  Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.