PL |  EN
SOBOTA01
grudzień
2018


Q

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
  16:00
Sokolska 2
Katowice

VI Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego - Filharmonia KoneseraWykonawcy:
 • Kapela Jan Karpiel-Bułecka i Przyjaciele w składzie:
  Jan Karpiel-Bułecka - skrzypce, koza, piszczałka-końcówka, fujara, śpiew
  Karolina Kowalczyk - śpiew
  Marcin Kowalczyk - skrzypce, śpiew
  Bartłomiej Łowisz - skrzypce, złóbcoki, piszczałka, trombita, śpiew
  Bartosz Łukaszczyk-Zbójnik - basy podhalańskie, kontrabas, śpiew
  Barbara Stoch - śpiew
  Andrzej Ziach - skrzypce, altówka, śpiew

Program:
 • Kolędy i pastorałki Podhala i innych regionów Podtatrza


I Filharmonię Konesera – zawiadywaną przez koncertmistrza filharmoników, dra Adama Wagnera – prof. Mirosław Jacek Błaszczyk włączył w program tegorocznych VI Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego. Finałowym koncertem w sobotę 1 grudnia nawiązujemy do wielkiej miłości naszego Patrona, jaką były Tatry. To stamtąd przybędzie kapela Jana Karpiela-Bułecki i jego przyjaciół.

 

Tworzą ją: Jan Karpiel-Bułecka (I skrzypce, koza, piszczałka-końcówka, fujara, śpiew), Karolina Kowalczyk (śpiew), Marcin Kowalczyk (I skrzypce, II skrzypce, sekund, śpiew), Bartłomiej Łowisz (II skrzypce, złóbcoki, piszczałka, trombita, śpiew), Bartosz Łukaszczyk-Zbójnik (basy podhalańskie, kontrabas, śpiew), Barbara Stoch (śpiew) i Andrzej Ziach (skrzypce, sekund, altówka, śpiew). Ani się obejrzymy i mamy najcudowniejsze, rodzinne święta. Górale zapraszają więc na program Kolędnicy zazierają.
Projekt ten stanowi niejako muzyczną podróż przez zasypane śniegiem, pełne świątecznego klimatu tereny górskie, w atmosferze nadziei i radosnego oczekiwania. Obejmuje głównie pastorałki spod Tatr i Babiej Góry, pastorałki stare i często zapomniane, ale także nowe, skomponowane przez najwybitniejszych przedstawicieli muzyki (Zbigniew Preisner, Andrzej Zarycki) i polskiego słowa (Wanda Chotomska, Wiesław Nowak, Robert Kowalczyk). 
Wszystko zaczęło się od koncertu w Studio Programu 2 Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie 5 stycznia 2016 r. Koncert ten, bez prób i scenariusza, dopiero podczas którego muzycy dowiadywali się, co będą grać ze słowa wiążącego prowadzącego – Jana Karpiela-Bułecki, został przyjęty przez słuchaczy zgromadzonych w studiu i przy transmisji internetowej niezwykle ciepło, a momentami wręcz entuzjastycznie. W końcu, w październiku 2017 roku, projekt został udokumentowany w studiu Janusza Kohuta w Bielsku Białej. W Filharmonii Śląskiej mamy go na żywo.
 

  Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.