PL |  EN
ŚRODA08
marzec
2017

Sala kameralna Filharmonii Śląskiej
  18:00
Sokolska 2
Katowice

Album z podróży. MeksykWykonawcy:
  • Dobrochna Zubek - wiolonczela
  • Stacie Dunlop - sopran
  • Piotr Banasik - fortepian
  • Iwona Żelazowska - recytator
  • Trio mariachi ''Sombrero Negro''

Program:
  • W programie muzyka kompozytorów meksykańskich, fragmenty reportażu z podróży po Meksyku, prezentacja zdjęć

W środę 8 marca zapraszamy na koncert muzyczno-literacki Album z podróży. Meksyk, w którego programie znajdzie się muzyka kompozytorów meksykańskich, fragmenty reportażu z podróży po Meksyku i prezentacja zdjęć.
Wykorzystamy w nim fragmenty reportażu z podróży po Meksyku, pióra Iwony Żelazowskiej oraz zdjęcia, będące swoistą ilustracją czytanego tekstu.
Wszystkie wykonywane utwory, oprócz Madrygału Carlosa Chaveza, prezentującego neoromantyzm, zostały napisane w ciągu ostatnich 20 lat, a ich twórcy: Lucia Alvarez, Juan Trigos, Max Lifchitz, Manuel Elias należą do grona kompozytorów meksykańskiej i światowej awangardy.
Iwona Żelazowska jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dziennikarką radiowa i telewizyjną, związana też z prasą ogólnopolską (Ruch Muzyczny, Res Publica Nova, Suplement, Śląsk, Opcje, Dysonanse, Arkadia). W latach 1992-1998 współpracowała z katowickim kwartalnikiem kulturalnym Opcje, prowadząc w nim dział muzyczny. Wydawca i redaktor naczelna kwartalnika Dysonanse – pisma poświęconego muzyce XXI wieku oraz innym sztukom. Współorganizatorka wielu zdarzeń artystycznych: festiwali, koncertów i spotkań interdyscyplinarnych. Przede wszystkim jednak pisze: recenzje muzyczne, wywiady, eseje, reportaże, wiersze. W 2011 roku wydała tomik poezji Album z podróży. Ostatnio prezentowała swoją poezję w trakcie spotkań autorskich w Bielsku-Białej i Katowicach. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.
Wiolonczelistka Dobrochna Zubek jest wychowanką Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej (1994) i Liceum Muzycznego w Katowicach (2000) w klasach Małgorzaty Ślęzak. W latach 2000-2007 przebywała na stypendium w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskała stopień Bachelor of Music i Master’s of Music w wykonawstwie wiolonczelowym w Towson University (Maryland) w klasie wiolonczeli prof. Cecylii Barczyk. W roku 2010 ukończyła studia podyplomowe w Konserwatorium w Wersalu we Francji. Jest laureatką licznych konkursów i festiwali, m.in.: I nagród Peggy-Friedman Gordon Music Competition (2003), Sidney Liebermann Music Competition i Baltimore Music Club Competition (2004). Była także finalistką międzynarodowego Kate Neal Kinley Scholarship Competitions (2007), otrzymała stypendium wiolonczelowe na festiwalu w Fontainebleau (Francja 2006) i międzynarodowym festiwalu w Dartington w klasie wiolonczeli prof. Kariny Georgian (Anglia, 2004, 2005, 2006). Od 2009 roku była członkiem Orkiestry Symfonicznej Stanu Meksyk oraz profesorem Konserwatorium w Tolucy, stolicy Stanu Meksyk w Meksyku. Obecnie jest doktorantką i asystentką prof. Shauny Rolston na Uniwersycie Toronto (University of Toronto) w Kanadzie i laureatką stypendium YoYoMA. Jej, połączone z improwizacją, koncerty z artystami różnych dziedzin (muzyka i taniec) cieszą się dużą popularnością w Kanadzie. Jak sama mówi, „fascynuje ją integracja sztuk, ponieważ może w bardziej wyrazisty sposób przemówić do publiczności”. Ostatnio przebywała w Chinach na zaproszenie konserwatoriów w Guyiang i Chengdu oraz Chińskiego Uniwersytetu w Hong Kongu, prezentując utwory muzyki kanadyjskiej i dając kursy mistrzowskie.
Głos, występującej głównie w Kanadzie i Wielkiej Brytanii, Stacie Dunlop opisano jako „potężną demonstrację sztuki muzycznej połączoną ze wspaniałą techniką”. Jest artystką w sposób szczególny zaangażowaną w muzykę współczesną. Nie tylko brawurowo ją wykonuje, ale także aktywnie uczestniczy w jej tworzeniu, zamawiając utwory u kanadyjskich kompozytorów, jak: R. Murray Schafer, Harry Freedman, Juhan Puhm, Clark Ross, Scott Godin, Tawnie Olson, Sam Hayden oraz Paul Whitty. Z dużym powodzeniem wykonuje także utwory współczesnych kompozytorów meksykańskich. Jej repertuar jest bardzo bogaty i różnorodny, sięga od pieśni, poprzez utwory wykonywane z towarzyszeniem orkiestry kameralnej, a także symfonicznej aż po arie operowe. Jest artystką podejmującą nowe, niekonwencjonalne działania, eksperymentującą w zakresie formy jak i środków wyrazu artystycznego. Chętnie uczestniczy, a nawet sama tworzy projekty o charakterze interdyscyplinarnym, koncerty, w których łączy muzykę ze sztukami wizualnymi a nawet z teatrem. W 2014 roku wraz ze skrzypkiem Andreą Neumannem odbyła tournée po Kanadzie, wykonując „Kafka Fragments” Kurtaga a także dzieło Petera Maxwella-Devis’a „Miss Donnithorne’s Maggot”, które powstało we współpracy Opera Lyra Ottawa i Nuit Blanche Ottawa. Stacie Dunlop jest także członkiem Zespołu Muzyki Nowej w Toronto. Ostatnio w ramach licznych koncertów uczestniczyła w prawykonaniach utworów Norberta Paleja, Laurie Redford i Adama Scime’a.
Filharmonicznym melomanom najlepiej znanym jest z grona wykonawców tego koncertu utalentowany, katowicki pianista Piotr Banasik, wychowanek Państwowego Liceum Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. AM Roberta Marata (2001), i katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego (2006; oba dyplomy z wyróżnieniem). Obecnie jest asystentem i doktorantem na macierzystej uczelni. Umiejętności doskonalił też na kursach mistrzowskich Very Gornostaevej, Arie Vardiego, Aleksieja Orłowieckiego, Dang Thai Sona, Alexisa Weissenberga oraz Krystiana Zimermana. Zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Jest również laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców oraz wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Występował z recitalami i koncertami symfonicznymi w wielu krajach Europy, a także w Brazylii, Etiopii, Kanadzie, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jako solista współpracował z większością polskich orkiestr filharmonicznych, a także m.in. z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Sinfoniettą Cracovią, Śląską Orkiestrą Kameralną, Forchheimer Kammerorchester (Niemcy),Orkiestrą Symfoniczną Guanajuato (Meksyk), Orchestre National des Pays de La Loire (Francja), Paderewski Symphony Orchestra (USA) oraz z Orquestra Sinfonica do Parana (Brazylia). Pianista występował na międzynarodowych festiwalach m. in. na 22. Septembre Musical de l'Orne we Francji (2004), 60. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach (2005), 24. Międzynarodowym Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” (2005), Festiwalu Pianistycznym Alexisa Weissenberga w Engelbergu (2007), 8. Muzycznym Festiwalu Al-Ain w Emiratach Arabskich (2008), 53. Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (2010) oraz na dwóch festiwalach „Oficina de Musica de Curitiba” w Brazylii (2011 i 2012).


    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.