PL |  EN
NIEDZIELA11
wrzesień
2016


T / J

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
  17:00
Sokolska 2
Katowice

Nahorny Sextet – Fantazja polskaWykonawcy:
 • Nahorny Sextet w składzie:
  Włodzimierz Nahorny – piano
  Dorota Miśkiewicz – vocal
  Henryk Gembalski – violin
  Wojciech Staroniewicz – tenor&soprano saxophone
  Mariusz Bogdanowicz – bass
  Piotr Biskupski – drums

Program:
 • Jazzowe aranżacje kompozycji polskich twórców, takich jak:
 • Fryderyk Chopin - Fantazja na tematy polskie A-dur op.13
 • Karol Szymanowski - Mity op. 30 nr 2 Narcyz
 • Fryderyk Chopin - Preludium e-moll op. 28 nr 4
 • Roman Maciejewski - Mazurek nr 13
 • Fryderyk Chopin - Preludia A-dur nr 5 i c-moll nr 20 z op. 28
 • Fryderyk Chopin - Życzenie op. 74 nr 1
 • Karol Szymanowski - Mity op.30 nr 3 Driady i Pan
 • Roman Maciejewski - Mazurki nr 12 i 14

Nahorny Sextet w Filharmonii Śląskiej! Na ten koncert zapraszamy w niedzielę 11 września. Włodzimierz Nahorny (piano), Dorota Miśkiewicz (vocal), Henryk Gembalski (violin), Wojciech Staroniewicz (tenor & soprano saxophone), Mariusz Bogdanowicz (bass) i Piotr Biskupski (drums) przedstawią jazzowe aranżacje utworów m.in. Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Romana Maciejewskiego.
Włodzimierz Nahorny połączył świat muzyki poważnej i jazzu tworząc nową wartość wykraczającą poza znane powszechnie stereotypy. To muzyka na wskroś współczesna, czerpiąca inspirację z wielu gatunków i stylów. Sextet nagrał płyty: Nahorny-Szymanowski – Mity (nominowana do Fryderyka ’97), Nahorny-Chopin – Fantazja polska (nominowana do Fryderyka 2000, w tym roku Włodzimierz Nahorny otrzymał Fryderyka w kategorii jazzowy muzyk roku), Nahorny-Karłowicz – Koncert, Chopin Genius Loci, koncertował w kraju i za granicą. Do najważniejszych należą występy na Jazz Jamboree, Shanghai Summer Music Festival, a także w Kijowie, Edynburgu, Rzymie, Moskwie, Sankt Petersburgu, Sztokholmie, Frankfurcie, Budapeszcie i Pradze.
Włodzimierz Nahorny, wśród polskich jazzmanów twórca najbardziej słowiański i romantyczny, zdaje się być osobą najbardziej predysponowaną do stworzenia takiego przedsięwzięcia. Twórczość Fryderyka Chopina jako źródło inspiracji w muzyce jazzowej – to temat jego pracy doktorskiej. Oryginalne partie fortepianowe przeplatają w Fantazji polskiej z przetworzeniami tematów oraz z nowym materiałem napisanym przez W. Nahornego. Z tym wszystkim integralnie związane są partie improwizowane przez samego mistrza jak i przez zaproszonych przez niego muzyków – czołówki polskiej sceny jazzowej, artystów od wielu lat związanych z muzyką Włodzimierza Nahornego, doskonale czujących jej specyfikę i niepowtarzalne piękno. To najdłużej istniejący sextet w historii polskiego jazzu, działa od 1998 roku.

 

  Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.