PL |  EN
PIĄTEK29
styczeń
2016


T / S / B

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
  19:00
Sokolska 2
Katowice

SHLOMO MINTZ


Karol Stryja in Memoriam

Wykonawcy:
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
  • Chór Filharmonii Śląskiej
  • Tomasz Bugaj - dyrygent
  • Shlomo Mintz - skrzypce
  • Piotr Banasik - fortepian
  • Jarosław Wolanin - przygotowanie chóru

Program:
  • Ludwig van Beethoven - Uwertura Egmont op. 84
  • Ludwig van Beethoven - Fantazja na fortepian, chór i orkiestrę op. 80
  • Niccolò Paganini - I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6

Piątek 29 stycznia, doroczny koncert Karol Stryja in Memoriam zapowiada się koncertem roku! Udało nam się bowiem zaprosić Shloma Mintza – jednego z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec, który w naszym koncercie zagra dzieło innego geniusza skrzypiec, Niccola Paganiniego. Niestety, nie może tego koncertu poprowadzić Mirosław Jacek Błaszczyk. Na dyrygenckim podium zastąpi dyrektora Tomasz Bugaj, któremu ogromnie dziękujemy za przyjęcie zastępstwa. Zmieni się również program I części koncertu. Zamiast Meyera posłuchamy Beethovena – uwerturę Egmont i Fantazję na fortepian, chór i orkiestrę op. 80, do wykonania której zaproszono Piotra Banasika i przygotowany przez Jarosława Wolanina Chór FŚl.
Skrzypek ceniony przez krytyków, środowisko i publiczność za swoją stylistyczną wszechstronność i biegłość techniczną, Slomo Mintz regularnie występuje na estradach całego świata z recitalami koncertami muzyki kameralnej z towarzyszeniem uznanych orkiestr i dyrygentów.
Urodził się w Moskwie 1957 roku. Dwa lata później jego rodzina wyemigrowała do Izraela, gdzie studiował pod kierunkiem Ilony Feler. W wieku 11 lat zadebiutował z izraelskimi filharmonikami. Wkrótce potem Zubin Mehta poprosił go, by w zastępstwie chorego Itzhaka Perlmana, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej zagrał pierwszy koncert skrzypcowy Paganiniego.
W wieku 16 lat Shlomo Mintz zadebiutował w Carnegie Hall z Pittsburg Symphony Orchestra pod dyrekcją Isaaca Sterna. Od tej pory występuje na estradach całego świata z najznakomitszymi orkiestrami i słynnymi muzykami, jak: Sergiu Celibidache, Pablo Casals, Eugene Ormandy, Claudio Abbado, Lorin Maazel, Mścisław Rostropowicz, Carlo Maria Giulini i wielu innych.
W sezonie 2012/2013 podczas specjalnego koncertu w Champs Elysées Theatre obchodził 50-lecie swoje pracy artystycznej i wystąpił jako solista i dyrygent z National Orchestra of France.
Przewodniczył jury międzynarodowych konkursów skrzypcowych w Poznaniu (2001), w Sion, w Munetsugu i był dyrektorem artystycznym wielu międzynarodowych festiwali muzycznych. Obecnie prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie.
Shlomo Mintz jest współzałożycielem Fundacji Violin of Hope, której jednym z celów jest szerzenie pokoju na świecie przez muzykę.
Artysta jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, m.in. Premio Internazionale Accademia Musicale Chigiana, Diapason D’Or, Grand Prix du Disque, Gramophone Award i Edison Award. W 2006 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa izraelskiego Uniwersytetu Ben-Gurio w Beersheba.

 

SPONSOR KONCERTU

ROZMOWĘ ZE SHLOMO MINTZEM, którą przeprowadził Marek Lyszczyna można przeczytać tutaj

 FILHARMONIA ŚLĄSKA. CHOPIN, HAENDEL, POP i JAZZ - poleca wyborcza.pl

FILHARMONIA ŚLĄSKA. SHLOMO MINTZ I PAUL MCCREESH oraz wiele innych ciekawych propozycji na koncert w Filharmonii Śląskiej - wyborcza.pl

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.