F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN
SOBOTA26
wrzesień
2015


Q

Sala kameralna Filharmonii Śląskiej
  16:00
Sokolska 2
Katowice

Filharmonia KoneseraWykonawcy:
  • Jan Stanienda - skrzypce
  • Chopin Piano Quintet

Program:
  • Johannes Brahms - Kwintet fortepianowy f-moll op. 34
  • Ernest Chausson - Koncert D-dur op. 21 na fortepian, skrzypce i kwartet smyczkowy

Kierownictwo artystyczne cyklu: dr Adam Wagner

Filharmonia Konesera to wyjątkowe w swym charakterze przedsięwzięcie artystyczne. Łącząc muzykę kameralną z wydarzeniem towarzyskim, nawiązuje do zasłużonej dla rozwoju sztuk tradycji salonu artystycznego. Inicjatorem oraz kierownikiem artystycznym cyklu jest dr Adam Wagner, koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, wybitny skrzypek i pedagog. Gospodynią wieczorów jest natomiast dr Maryla Renat, wyborna znawczyni, która w przystępny i intrygujący sposób odkrywa słuchaczom sekrety muzyki.
Po koncercie Melomani zaproszeni są na poczęstunek. Spotkania przy kawie i smakowitym deserze są okazją do rozmów z artystami i wymiany poglądów na sprawy dotyczące nie tylko muzyki.
Cykl 8 spotkań Filharmonii Konesera realizowany będzie w Sali kameralnej od września 2015 roku do czerwca roku następnego.
Podobnie jak w minionym sezonie, zaprosiliśmy do Państwa znakomitych kameralistów. W nieco większym stopniu, niż w zeszłym sezonie, rysuje się obecność w Filharmonii Konesera najwybitniejszych, znanych i cenionych w Europie i świecie wirtuozów, którzy zaprezentują swoje mistrzostwo w formacjach kameralnych.
Przyjęli nasze zaproszenia: urodzony w Bytomiu, niegdysiejszy koncertmistrz Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka, twórca Orkiestry Kameralnej Wratislavia – Jan Stanienda i Chopin Piano Quintet (26 IX w programie: arcydzieło J. Brahmsa i wybitnie wirtuozowski Koncert E. Chaussona), jedyny na świecie o stałym składzie Śląski Oktet Gitarowy (24 X; różnorodny program od L. van Beethoven, W. Kilara, A. Chaczaturiana i L. Bernsteina po… M. Jacksona), znakomity wiolonczelista Tomasz Strahl wespół pianistką Agnieszką Przemyk-Bryłą i kontrabasistką Klaudią Bacą (28 XI; repertuar mniej znany a godny wysłuchania, m.in. M. de Falla, G. Bottesini i A. Piazzolla), fantastyczna flecistka Jadwiga Kotnowska i pianista urodzony w Bielsku- Białej Marek Mizera (30 I; różnorodny repertuar – F. Chopin, F. Liszt, S. Prokofiew, O. Taktakishvili, B. Bartók, G. Bizet), dobry nasz znajomy Piotr Pławner (27 II; w programie: J.S. Bach, E. Schulhoff, N. Paganini, F. Kreisler i G. Bacewicz), ojciec i syn, czyli Krzysztof i Jakub Jakowiczowie (30 IV; sonaty A.Vivaldiego, S. Prokofiewa, J-M. Leclaira, A. Tansmana, duety B. Bartóka i kaprysy H. Wieniawskiego), Bartłomiej Nizioł z Grzegorzem Skrobińskim (25 VI w sonatach C. Francka, C. Debussy’ego i L.A. Le Beau). Nieco odmienne spotkanie odbędzie się 27 XII, nie w kameralnej, a Sali koncertowej im. K. Stryji. Wystąpi znany z występów ze Śląską Orkiestrą Kameralną, wirtuoz organów Wacław Golonka, renomowany trębacz Stanisław Dziewior oraz Chór FŚl pod dyrekcja Jarosława Wolanina. Tym razem muzykować będą mogli i Słuchacze. Koncert będzie okazją wspólnego kolędowania.

KARNET "FILHARMONIA KONESERA":

Posiadacz karnetu jest uprawniony:
– do zniżki ok. 30% na zakup pakietu 8 wyselekcjonowanych wydarzeń
– do wyboru stałego miejsca na Sali kameralnej
– do otrzymania upominku FŚl

 

26 września 2015, g. 16.00

Sala kameralna Filharmonii Śląskiej

 

 Wykonawcy:

Jan Stanienda - skrzypce
Chopin Piano Quintet


Program:

Johannes Brahms - Kwintet fortepianowy f-moll op. 34
Ernest Chausson - Koncert D-dur op. 21 na fortepian, skrzypce i kwartet smyczkowy

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.