F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN
NIEDZIELA14
grudzień
2014


T, S

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
  17:00
Sokolska 2
Katowice

Świąteczny czar muzycznych baśniWykonawcy:
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
  • Tancerze z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu
  • Leszek Sojka - dyrygent
  • David Novak (laureat I nagrody ONE® Young Artist Competition) - akordeon

Program:
  • Stanisław Moniuszko - Uwertura koncertowa Bajka
  • Ole Schmidt - Fantazja symfoniczna i Allegro op. 20
  • Piotr Czajkowski - Suita z baletu Dziadek do orzechów op. 71a

Zapraszamy na niedzielny (14 grudnia) koncert laureata I nagrody ONE® Young Artist Competition, utalentowanego młodego akordeonisty słoweńskiego Davida Novaka, który w roku przyszłym w Koloni będzie reprezentował Słowenię w finale Konkursu Młodych Muzyków Eurowizji.
Od 2009 roku Filharmonia Śląska uczestniczy w europejskim projekcie An Orchestra Network for Europe – ONE®, którego koordynatorem jest Orchestre de Picardie z Amiens (Francja). W gronie uczestników projektu zrodził się pomysł – zainspirowany zapewne naszymi przygotowaniami i zaproszeniem na IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga – zorganizowania konkursu młodych wykonawców. Pomysł chwycił, konkurs zorganizowano. Przedstawiamy jego triumfatora. David Novak zagra utwór duńskiego kompozytora i dyrygenta Ole Schmidta (1928-2010). Ten ceniony na świecie dyrygent nagrał m.in. wszystkie symfonie Carla Nielsena. Jego muzykę cechuje zas interesująca instrumentacja, motoryczna, pomysłowa i plastyczna rytmika. Utwór na akordeon skomponował dla Mogensa Ellegaarda, zafascynowany jego grą. Kompozycja eksponuje akordeon od strony technicznej, ukazuje jego możliwości wirtuozowskie i brzmieniowe.
Ponadto w programie znajdą się: pełna melodycznej inwencji uwertura fantastyczna Bajka – najlepsza z kart instrumentalnej muzyki twórcy naszej opery narodowej, Stanisława Moniuszki oraz suita z Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego z Walcem kwiatów – jednym z najlepszych stylizowanych walców, jakie odziedziczyliśmy po romantyzmie.
Polecamy!

David Novak
akordeonista
Zainspirowany przez ojca, od dzieciństwa grał na akordeonie i fortepianie. W szkole muzycznej w Zagorju odkrył swój wielki talent i miłość do muzyki. Szkołę ukończył w klasach: akordeonu, fortepianu i instrumentów perkusyjnych. Mentorem, który zmotywował go do zajęcia się akordeonem był prof. Ivica Obrul, który zachęcał ucznia do gry na różne sposoby, zapoznał go z rozmaitymi rodzajami muzyki, przygotował do konkursów krajowych i międzynarodowych, w których osiągnęli znakomite wyniki. Naukę kontynuuje w Konserwatorium Muzyki i Baletu w Mariborze pod okiem prof. Slavko Magdica.
Jest laureatem pierwszych nagród konkursów młodych muzyków Słowenii w latach 2008 i 2011. W tych samych latach był laureatem drugich nagród najbardziej prestiżowego konkursu akordeonowego w Casterlfidard we Włoszech. Jest też laureatem międzynarodowych konkursów w Pulje (2005, 2009) i w Beltinci (2006-2013). Największym, jak dotąd, osiągnięciem młodego muzyka jest ubiegłoroczne zwycięstwo ONE® Young Artist Competition, konkursu organizowanego w ramach europejskiego projektu ONE®, w którym Filharmonia Śląska od lat uczestniczy. Dzisiejszy występ Davida Novaka w Katowicach jest realizacją Nagrody Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, oddanej do dyspozycji jury tego konkursu. Artysta w maju przyszłego roku będzie reprezentował Słowenię podczas kolońskiego finału Konkursu Młodych Muzyków Eurowizji.
Choć jest jeszcze studentem III roku, artysta sporo występuje jako solista i kameralista. Ostatnio – z kwartetem smyczkowym Feguš na antenie RTV Słowenii.
W wolnym czasie gra na perkusji bądź gitarze w dwóch zespołach popowych, a także spędza czas grając na gitarze akustycznej, basowej i solowej.


14 grudnia 2014, niedziela godz. 17.00 T, S

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Niedziela z laureatem
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Tancerze z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu
Leszek Sojka – dyrygent
David Novak – laureat I nagrody ONE® Young Artist Competition – akordeon
Program:
Stanisław Moniuszko – Bajka
Ole Schmidt – Fantazja symfoniczna i Allegro op. 20
Piotr Czajkowski – Suita z baletu Dziadek do orzechów op. 71a
 

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.