F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN
SOBOTA06
grudzień
2014


T, K

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
  18:00
Sokolska 2
Katowice

II Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego - Koncert finałowyWykonawcy:
 • Śląska Orkiestra Kameralna
 • Chór Filharmonii Śląskiej
 • Jan Wincenty Hawel - dyrygent
 • Ewelina Szybilska - sopran
 • Klaudia Moździerz - mezzosopran
 • Jarosław Wolanin - przygotowanie chóru

Program:
 • Henryk Mikołaj Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową
 • Jan Wincenty Hawel - Inspiracje liryczne na głos żeński, orkiestrę smyczkową, fortepian i perkusję do wierszy C. K. Norwida prawykonanie
 • Georg Friedrich Haendel - Dixit Dominus HWV 232

Henryk Mikołaj Górecki na koncertach Filharmonii Śląskiej poznawał światową i naszą, śląską twórczość muzyczną. Nie dziwi zatem idea włączenia do Dni naszego Patrona prezentacji utworu, którego przed nami nikt jeszcze nie słyszał. Finałowy koncert II Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego przynosi w sobotę 6 grudnia prawykonanie Inspiracji lirycznych – 150. dzieła Jana Wincentego Hawela.
Światowe prawykonanie pojawi się w ramach, jakie utworzą Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, którego 81. rocznica urodzin wypadnie tej właśnie soboty, oraz pierwszy z włoskich psalmów – Dixit Dominus Georga Frierdricha Händla.
Na dorobek twórczy katowickiego kompozytora i dyrygenta Jana Wincentego Hawela składa się o sto i kilkadziesiąt utworów, m.in. 7 symfonii, 2 oratoria, Magnificat, Msza, Psalmy nieszporne na niedzielę, 6 Kwartetów smyczkowych, liczne utwory instrumentalne, kameralne i solowe oraz pieśni chóralne i solowe. Utwory te przyniosły kompozytorowi 28 nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach, m. in. Grzegorza Fitelberga, Artura Malawskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Stanisława Wiechowicza. Jego 150. utworem są Inspiracje liryczne do wierszy Cypriana Kamila Norwida na głos żeński, orkiestrę smyczkową, fortepian i perkusję. Utwór złożony z dwóch kontrastujących części wykorzystuje teksty dwóch wierszy wieszcza – Piękna czasu oraz Obojętności.
Gorąco polecamy.

6 grudnia2014, sobota godz. 18.00 T, K
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
II Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego
Śląska Orkiestra Kameralna
Chór Filharmonii Śląskiej
Jan Wincenty Hawel – dyrygent
Ewelina Szybilska – sopran
Klaudia Moździerz – mezzosopran
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Jan Wincenty Hawel – Inspiracje liryczne na głos żeński, orkiestrę smyczkową, fortepian i perkusję do wierszy C. K. Norwida prawykonanie
Georg Friedrich Händel – Dixit Dominus HWV 232

  Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.