F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN
ŚRODA12
listopad
2014


T, S, B

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
  19:00
Sokolska 2
Katowice

II Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego


Koncert w ramach projektu ONE - an Orchestra Network for Europe

Wykonawcy:
  • RTV Slo Symphony Orchestra
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
  • Chór Filharmonii Śląskiej
  • Jerzy Salwarowski - dyrygent
  • Jarosław Wolanin - dyrygent

Program:
  • Henryk Mikołaj Górecki - Wieczór ciemny się uniża op. 45
  • Henryk Mikołaj Górecki - Szeroka woda op. 39
  • Dmitrij Szostakowicz - VII Symfonia C-dur op. 60 Leningradzka

Międzynarodowa inauguracja

 Międzynarodowo rozpoczynamy II Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego koncertem w dniu 4. rocznicy śmierci naszego Patrona, w środę 12 listopada o godz. 19.

Dyrektor Mirosław Jacek Błaszczyk w tym roku do idei przedstawiania twórczości najbardziej ze śląskich kompozytorów w świecie znanego w kontekście całej muzyki zachęcił artystów spoza Polski. Zaczynamy, wykorzystując naszą współpracę w ramach unijnego projektu ONE® – an Orchestra Network for Europe. W koncercie inaugurującym II Dni połowę orkiestry będą tworzyć muzycy RTV Slovenia Symphony Orchestra a na dyrygenckim podium miał stanąć jej szef, ceniony chiński dyrygent En Shao. Z rodzinnych względów nie może przyjechać do Polski, propozycję nagłego zastępstwa przyjął maestro Jerzy Salwarowski. Ogromnie dziękujemy. Wykonają słynną Leningradzką cenionego przez Henryka Mikołaja Góreckiego rosyjskiego symfonika Dymitra Szostakowicza.

W pierwszej części koncertu śpiewacy filharmonicznego chóru pod dyrekcja Jarosława Wolanina wykonają dziesięć pieśni Henryka Mikołaja Góreckiego z dwóch opusów – Szeroka woda op. 39 i Wieczór ciemny się uniża op. 45. Kompozytor opracowaniem pieśni kurpiowskich wpisuje się do XX-wiecznego kanonu opracowań muzyki ludowej tego regionu, zapoczątkowanego przez Karola Szymanowskiego, a potem kontynuowanego też przez m.in. Romana Maciejewskiego, Kazimierza Sikorskiego, Romualda Twardowskiego i Stanisława Morytę. Zdaniem muzykolog dr Maryli Renat koncepcja opracowań Góreckiego jest bardzo wyważona, prostolinijna, jakby chciał podkreślić przede wszystkim piękno pierwowzoru, odsuwając na plan dalszy własną twórczą wyobraźnię.

Choć fragmentami Szerokiej wody uświetniliśmy 14 listopada 2011 roku uroczystą sesję Sejmiku Województwa Śląskiego IV Kadencji, podczas której podjęto uchwałę nadającą Filharmonii Śląskiej imię Henryka Mikołaja Góreckiego, te chóralne dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego są – poza kręgami chóralnymi – mniej znane, acz – jak usłyszymy – warte słuchania. VII Symfonia, słynna Leningradzka Dymitra Szostakowicza szerszej rekomendacji nie potrzebuje. Bliżej zatem przedstawiamy partnerów z ONE® – an Orchestra Network for Europe, z którymi to legendarne dzieło przedstawimy.

RTV Slovenia Symphony Orchestra

Założona w 1955 roku, odciska niezatarty ślad w życiu muzycznym Słowenii. Szybko osiągnęła znaczny sukces w całej Słowenii i za granicą. Jej tournées po USA (1984, 1985) spotkały się z wielkim uznaniem tamtejszych krytyków. Regularnie koncertuje w całej Europie; w ostatnich sezonach m.in. w słynnej sali amsterdamskiego Concertgebouw oraz w salach Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu.

Orkiestra Symfoniczna RTV Słowenia daje cykl koncertów abonamentowych Cromatics w głównych sali koncertowej Słowenii Cankarjev dom oraz niedzielne poranki zwane Mozartine. Głównym przedmiotem działalności zespołu są nagrania koncertów i archiwalne szerokiego i zróżnicowanego repertuaru od baroku do współczesnej muzyki symfonicznej, operowej, muzyki z oratoriów i kantat; nagrywa też dla filmu. Orkiestra jest laureatem wielu nagród za najlepsze nagrania nowych kompozycji słoweńskich. Dyskografia orkiestry liczy 150 płyt.

Orkiestrę prowadzili: Uroš Prevoršek (1955-1966), Samo Hubad (1966-1980), Stanisław Macura (1980-1981), Anton Nanut (1981-1998), Lior Shambadal (2000-2003) i David de Villiers (2003-2006). We wrześniu 2006 r. Jej głownym dyrygentem został Chińczyk En Shao. W ostatnich sezonach z zespołem koncertowali m.im.: Christian Mandeal, Carl Davies, Rossen Milanov, Yoav Talmi, Angela Gheorghiu, Marcelo Alvarez Giora Feidman, Dmitri Sitkovetsky, Mischa Maisky, Emanuelle Bertrand, Mate Bekavac Aldo Ciccoliniego, Radu Lupu, Irena Grafenauer, Ivo Pogorelić, Evelyn Glennie, Sarah Chang, Priya Mitchel, Mikhail Rudy, Konstantin Bogino Mario Brunello, Stefan Milenkovic, José Carreras, Radek Baborák, Eva Nina Kozmus, Ye-Eun Choi Dejan Lazič, Ning Feng, Sergej Nakarjakov, Claude Delangle Vadim Gluzman i Daniel Raiskin.

Szerszej publiczności za zespól daje sie poznać poprzez tzw. projekty »na krzyż«, łączące muzykę klasyczną z innymi gatunkami (koncert ze słoweńskimi zespołami Siddharta, TerraFolk Dan D, Cisza i Tabu).

Orkiestra Symfoniczna RTV Słowenia jest członkiem One® – Orchestra Network for Europe.

Jerzy Salwarowski

dyrygent

Urodził się w Krakowie i tam ukończył studia w Akademii Muzycznej – kompozycję u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygenturę u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u Franco Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I i II konkursu w Katowicach (I i nagroda krytyków), w Sienie (I nagroda) i Budapeszcie (zwycięstwo).

Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach, współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Z polskimi orkiestrami odbył wiele tournées koncertowych po Europie. Był dyrygentem licznych festiwali, m.in.: Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna, Festiwal Flandryjski, Pražske Jaro i Millenium Pace. Z polskimi orkiestrami radiowymi dokonał wielu nagrań archiwalnych. Regularnie zasiadał w jury Międzynarodowych Konkursów Dyrygenckich w Katowicach i Białymstoku i wokalnych w Częstochowie.

Dyskografia Jerzego Salwarowskiego zawiera wiele płyt, nagranych dla firm zagranicznych: Amreco, Adda, Thorofon oraz polskich: Tonpress, Selene, Wifon, DUX i Polskie Nagrania. Dla tej ostatniej wytwórni nagrał album płytowy z muzyką G. Gershwina, nagrodzony Złotą Płytą (1994), a w 1999 roku wydany na CD. Dokonał pierwszego kompletnego nagrania poematów symfonicznych Mieczysława Karłowicza, wydanych na CD i nominowanych do Fryderyka‘99. Nagrał również dwa CD z Toruńską Orkiestrą Kameralną oraz pierwszą w historii Filharmonii Szczecińskiej płytę Słynne kaprysy (nominacja do Fryderyka’98). Z synem Hubertem nagrał (nominacja do Fryderyka ‘2002) krążek z fortepianowymi koncertami J. Brahmsa (I d-moll op. 15; z NOSPR) i S. Prokofiewa (II C-dur op. 26; z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej). Dla firmy DUX nagrał (2008) z orkiestrą Filharmonii Narodowej Symfonię e-moll Odrodzenie op. 7 M. Karłowicza; płyta otrzymała znakomite recenzje.

Dyryguje także za granicą: w Paryżu, Madrycie, Barcelonie, Pradze, Bratysławie, Hamburgu, Kairze, Osace, Skopje, Ljublianie, Porto, Luksemburgu, Lukce, Everett (Washington), La Crosse (Wisconsin), Kijowie, Berlinie, Essen, Bergamo, Mediolanie, Walencji i Kopenhadze. Poprowadził (2003) gościnnie wykłady w Towson University Baltimore oraz Central Washington University w Ellensburgu. Od 1999 roku wykłada w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę dyrygentury. Od prezydenta RP otrzymał (2005) nominację profesorską; profesor zwyczajny od 2008. W Konserwatorium w Neapolu w ramach programu „Erasmus”prowadził (2012) kursy mistrzowskie. Odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2011) i złotym medalem Za długoletnią służbę (2013). Regularnie, co dwa lata prowadzi koncerty inaugurujące rok akademicki z uczelnianą orkiestrą symfoniczną.

W latach 2005-2007 był po raz drugi dyrektorem artystycznym Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, późniejszej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, z którą odbył tournée w Anglii (2006). 2005-2011 był też dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej, z którą nagrał Suitę nowoorleańską z jazzowym zespołem Five O'’Clock Orchestra, a z jazzowym pianistą Adamem Makowiczem płytę z utworem zadedykowanym Częstochowie. Narodową Orkiestrę w Rio de Janeiro poprowadził (2008) w koncercie z muzyką S. Moniuszki, F. Chopina i F. Mendelssohna. Z filharmonikami częstochowskimi odbył tournée (2009) po Niemczech.

Zagraniczne występy 2010 r. objęły zarówno sąsiedzką Ukrainę (Filharmonia w Dniepropietrowsku) jak i egzotyczną Jordanię, w stolicy której dyrygował Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej podczas koncertu na zakończenie Roku Chopina. Rok 2011 przyniósł kolejny występ z NOSPR, i koncerty w Niemczech, a 2012 – koncerty na Poznańskiej Wiośnie, w Filharmonii Narodowej, we Lwowie i w Bejrucie. W zeszłym roku dyrygował Polską Orkiestrą Radiową w Filharmonii Narodowej, a w orkiestrę Sinfonia Juventus w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Z naszą orkiestrą pierwszy nagrał wszystkie poematy symfoniczne Mieczysława Karłowicza (Wifon, Chant du Monde, DUX; nominacja do Fryderyka ‘99). Z WOSPRiTV (dziś: NOSPR), w której był zastępcą kierownika artystycznego (1985-87), był pierwszym wykonawcą ich wszystkich na estradzie (Poznań, 1985). Wspólny nasz album z muzyką George’a Gershwina stał się Złotą Płytą (1994; 1999 – edycja na CD). Z nami też Jerzy Salwarowski 17 października obchodził 45-lecie pracy artystycznej, z okazji którego uhonorowany został przez ministra Kultury i dziedzictwa narodowego nagrodą za całokształt działalności.

12 listopada 2014, środa godz. 19.00 T, S, B
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Koncert w ramach projektu ONE® – an Orchestra Network for Europe
RTV Slo Symphony Orchestra
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej
Jerzy Salwarowski – dyrygent
Jarosław Wolanin – dyrygent

Program:
Henryk Mikołaj Górecki – Szeroka woda op. 39
Henryk Mikołaj Górecki – Wieczór ciemny się uniża op. 45
Dymitr Szostakowicz – VII Symfonia C-dur op. 60 Leningradzka

  

 

 


 

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.