F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

FILHARMONICZNE WIECZORY ORGANOWE 2016/2017

Kierownictwo artystyczne cyklu: prof. Władysław Szymański 


Budowa organów w sali Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego otworzyła nowe możliwości prezentacji muzyki organowej w Katowicach. Ten wysokiej klasy instrument, zbudowany według najbardziej uniwersalnych zasad, a także sprawdzonych kanonów konstrukcyjnych i brzmieniowych sztuki organmistrzowskiej, pozwala na szeroką prezentację dzieł organowych wszystkich niemal obszarów stylistycznych.
Organy filharmoniczne są także wyrazem nowego stylu i przezwyciężenia ograniczeń, jakie występowały dotychczas w budowie organów w trudnych warunkach akustycznych sali koncertowej. Szeroka paleta brzmieniowa, doskonała i precyzyjna mechanika oraz – co w sali koncertowej jest niezwykle istotne – trafiona i pieczołowicie dopracowana intonacja piszczałek sprawiają, że słuchanie muzyki organowej w Filharmonii Śląskiej daje wiele satysfakcji. Wysokie walory instrumentu potwierdzają także wykonawcy, którzy już mieli sposobność występu w Katowicach.
Filharmoniczne wieczory organowe to cykl comiesięcznych koncertów już po raz trzeci zaprogramowany przez prof. Władysława Szymańskiego, który od nowego roku akademickiego obejmuje funkcję rektora katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Gratulujemy wyboru, ciesząc się, że Jego Magnificencja pozostaje w filharmonicznej rodzinie. Dzięki profesorowi możemy cieszyć się pełnią brzmienia króla instrumentów poprzez swoistą galerię jego wirtuozów i bogactwo dzieł pisanych na organy. Autor cyklu zaprosił do nas uznanych wirtuozów polskich i zagranicznych oraz śląskich organistów, wartych poznania. Poprzez interesująco zestawione programy objawią piękno naszego 36-głosowego instrumentu zaprojektowanego przez prof. Juliana Gembalskiego a zbudowanego przez renomowaną berlińską firmę Karla Schukego.
Karnet na Filharmoniczne wieczory organowe obejmuje 9 niedzielnych propozycji, w których pojawią się m.in.: finałowy koncert III Międzynarodowego Konkursu Organowego Barok i Romantyzm, niemiecki wirtuoz Franz Hauk, polski mistrz organów Roman Perucki wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną i sopranem Anahit Mkrtchyan – podczas ogólnopolskiego Weekendu z Karłowiczem, potem Krzysztof Lukas i skrzypek Yen-Lin Huang, Stanislav Šurin ze Słowacji wraz z Milošem Valentem, grającym na skrzypcach barokowych, oraz laureat organowego konkursu Barok i Romantyzm z filharmonicznym chórem pod dyrekcją Violetty Bieleckiej.
Suma detalicznych cen biletów na 9 koncertów objętych karnetem Filharmoniczne wieczory organowe wynosi 240 zł, a w karnecie całosezonowym to tylko 153 zł. Sprzedaż tego karnetu oferowana jest w pakietach półrocznych (72 zł + 90 zł) oraz całosezonowym (153 zł).

KONCERTY W CYKLU

18.09.2016, niedziela g. 18.00  [T] [O]
Finał III Międzynarodowego Konkursu Organowego Barok i romantyzm

 

16.10.2016, niedziela g. 17.00 [T] [O]
Stephan van de Wijgert (Holandia) 

 

13.10.2016, niedziela g. 17.00 [T] [O]
Krzysztof Lukas – organy
Yen-Lin Huang (Tajwan) – skrzypce

 

11.12.2016, niedziela g. 17.00 [T] [O]
W ogólnopolskim Weekendzie z Karłowiczem
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – dyrygent
Roman Perucki – organy
Anahit Mkrtchyan – sopran

 

15.01.2017, niedziela g. 17.00 [T] [O]
Koncert kolęd polskich
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin – dyrygent
Henryk Botor – organy


19.02.2017, niedziela g. 17.00 [T] [O]
Franz Hauk (Niemcy) – organy

 


19.03.2017, niedziela g. 17.00 [T] [O]

Stanislav Surin (Słowacja) – organy
Milos Valent (Słowacja) – skrzypce barokowe

 

 

23.04.2017, niedziela g. 17.00 [T] [O]
Alleluja
Chór Filharmonii Śląskiej
Violetta Bielecka – dyrygent
Laureat I nagrody III Międzynarodowego Konkursu Organowego Barok i romantyzm28.05.2017, niedziela g. 17.00 [T] [O]

Daniel Zaretsky (Rosja) – organy

 

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.