F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

W FILHARMONII KONESERA KONCERT NA DWA DUETY

Są znakomitymi muzykami, jako soliści i w zespołach, laureatami wielu konkursów i gwiazdami festiwali, prowadzą kursy mistrzowskie, uczą. A lubią także kameralne muzykowanie, które uprawiają z powodzeniem. W Filharmonii Konesera pojawią się w sobotę 25 lutego. Zapraszamy.
Arkadiusz Krupa był pierwszym oboistą NOSPR, a od 2012 roku pełni tę rolę w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Laureat prestiżowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (2000) nagrywadla Polskiego Radia i Telewizji oraz takich wytwórni, jak Naxos, Virgin i Deutsche Grammophon. Jako solista brał udział w wielu festiwalach, jak m.in. Warszawska Jesień, Tydzień Talentów w Tarnowie, Koncert Roku w Warszawie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Prawykonań w Katowicach. Kompetencje kameralisty potwierdził, zdobywając wraz z Kwintetem AM w Krakowie I nagrodę oraz wyróżnienie na III Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy (1993). Był kierownikiem artystycznym Ensemble De La Cour. Gra na instrumentach marki Howarth of London oraz Ludwig Frank. Od wielu lat współpracuje (koncertując na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych) w duecie z gitarzystą Michałem Nagym. Z nim też pojawi się na estradzie Filharmonii Konesera.
Michał Nagy – laureat międzynarodowych konkursów gitarowych w Fiuggi, Gdańsku, Krakowie i Tychach – występował na licznych festiwalach (m.in. Warszawska Jesień, Carintischer Sommer, Menuhin Festival Gstaad, Allegro Vivo, Kwartesencja, Śląska Jesień Gitarowa, Nuevo Mundo, Festiwal Muzyki Astora Piazzolli w Krakowie, Gitarre Wien, Wrocławski Festiwal Gitarowy, Muzyka na Szczytach). Jako solista współpracował z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Krakowskiej, Sinfonietta Cracovia, Vratislavia, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Camerata Nova, Fresco Sonare i Chopin Academia Orchestra. Występował również z Royal String Quartet i Wiener Instrumentalsolisten oraz jako członek zespołów New Tango Bridge i New Art Ensemble. Jest także współtwórcą międzynarodowego kwartetu gitarowego Guitar 4mation, specjalizującego się w wykonaniach muzyki XX i XXI wieku, w tym między innymi repertuaru z pogranicza muzyki współczesnej i jazzu. Jest również członkiem zespołu Hirundo Maris, założonego przez Ariannę Savall i Pettera Udlanda Johansena (płyta CD Il Viaggio d’Amore, 2015). Występuje również w duetach z gitarzystą Marcinem Siatkowskim, skrzypkiem Pawłem Wajrakiem, oboistą Arkadiuszem Krupą i bandoneonistą Klaudiuszem Baranem. Jest członkiem D’Addario Family. Laureat Fryderyka 2002 za płytę Piazzolla Tango w kategorii album roku – muzyka kameralna gra na instrumencie zbudowanym przez Maria Rosazza- Ferraris.
Pianistka Hanna Holeksa jest laureatką m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Magina w Paryżu (1992, II nagroda), Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996), Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie (1997, II nagroda), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu (1999, V nagroda), Odd-Fellows Musikpreis w Bernie (2003, I nagroda), RAHN Musikpreis w Zurichu (2004, I nagroda). Koncertuje w kraju i za granicą, prezentując się jako solistka i kameralistka. Jej repertuar obejmuje solowe i kameralne dzieła od baroku do współczesności. Jest laureatką wielu wyróżnień i nagród dla pianistów-akompaniatorów w międzynarodowych konkursach instrumentalnych (International Instrumental Wettbewerb Markneukirchen, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. M. Spisaka – Dąbrowa Górnicza, International J.M. Sperger Wettbewerb – Andernach, Międzynarodowy Konkurs Altówkowy im. J. Rakowskiego i Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G.F. Telemanna – Poznań, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G. Bacewicz – Łódź).
Jako pianista kameralista współpracuje ze skrzypkami, altowiolistami, wiolonczelistami, kontrabasistami, flecistami, klarnecistami i wokalistami. W Filharmonii Konesera wystąpi z kontrabasistą Markiem Romanowskim.
Marek Romanowski jest zwycięzcą m.in. IX Międzynarodowego Konkursu im. Johanna Matthiasa Spergera w Ludwigslust, Niemcy, gdzie otrzymał również nagrody za najlepszą interpretację sonaty patrona konkursu oraz najlepszą interpretację utworu wirtuozowskiego (2016), Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego w Uberlingen w Niemczech (2015), IX Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2015) na którym otrzymał dodatkowo nagrodę pozaregulaminową za najlepszą interpretację utworu napisanego na konkurs. Zajął również III miejsca na 50. Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym w Markneukichen, Niemcy (2015), V Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. S. Kusewickiego w Sankt-Petersburgu, Rosja (2013) i Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. E. Nanny’ego w Capbreton, Francja 2011) oraz czołowe nagrody na konkursach w Andernach, Amsterdamie, Brnie, Katowicach, Kopenhadze, Lwowie i Wrocławiu.
W 2014 r. po raz pierwszy w Polsce wykonał Nine Variants on Paganini Franka Proto w wersji orkiestrowej wraz z orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą.
Gra na instrumencie lutniczym wykonanym w 2011 roku przez Mariana Pawlika w Krakowie. Jego repertuar obejmuje zarówno utwory napisane oryginalnie na kontrabas jak i transkrypcje, przede wszystkim utworów wiolonczelowych.

 
25 lutego 2017, sobota godz. 16.00 [Q]

Sala kameralna Filharmonii Śląskiej
W Filharmonii Konesera – Krupa & Nagy oraz Romanowski & Holeksa
Arkadiusz Krupa – obój
Michał Nagy – gitara
Marek Romanowski – kontrabas
Hanna Holeksa – fortepian
Program:
Domenico Scarlatti – Sonaty w opr. na obój i gitarę (wybór)
Frank Proto – Sonata 1963
Maurice Ravel – Pièce en forme de Habanera
Ludwig van Beethoven – II Sonata g-moll op. 5
 

SPONSOR ARTYSTÓW

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.