F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

VIVA LA MAMMA! - KONCERT NA DZIEŃ MATKI

Artysta, który marzył o tym, by zostać sportowcem. Był normalnym dzieckiem. Grał w piłkę nożną, chciał zostać zawodowym pingpongistą. Trenował tenis stołowy do 16. roku życia. Jeździł nawet po Ukrainie w drużynie młodzików. Jako dziecko lubił też lekcje gry na skrzypcach. W wieku 11 lat wystąpił jako solista z Orkiestrą Filharmonii Kijowskiej. A potem wygrywał wszystkie konkursy skrzypcowe, do jakich się zgłosił – w Polsce im. H. Wieniawskiego, we Włoszech im. N. Paganiniego, w Szwajcarii in. T. Vargi. Z urodzenia Ukrainiec o żydowskich korzeniach, z wyboru Polak. Reaguje wściekłością, jeśli za granicą ktoś mówi źle o Polsce. Ma polskie obywatelstwo i mieszkania w Warszawie i we Włoszech  – Vadim Brodski.
Światowej sławy skrzypek ponownie pojawi się na estradzie filharmoników śląskich. Będzie solistą koncertu Viva la Mamma!, jaki Śląska Orkiestra Kameralna z okazji Dnia Matki da w sobotę 27 maja. Polecamy!
W programie muzyka pogodna, lekka i miła, ale lotów najwyższych. Wystarczy rzucić: Wiosna i Zima z Czterech pór roku Antonia Vivaldiego. A będzie też najpopularniejszy w historii muzyki czardasz – skrzypcowa miniatura włoskiego skrzypka i kompozytora z przełomu XIX i XX wieku, Vittoria Montiego. Z dorobku kompozytorskiego najpopularniejszego i może największego skrzypka świata I połowy XX wieku, Austriaka Fritza Kreislera wybrano do programu pełne szerokiej gamy wirtuozerskich umiejętności, chyba jego największe przeboje – Liebesfreud i Liebesleid czyli Radość i Smutek miłości ze zbioru Alt-Wiener Tanzweisen, a będą jeszcze Tambourin chinois oraz Preludium i Allegro w stylu G. Pugnaniego. Rumuńskie tańce Béla Bartók skomponował na fortepian, ale potem zaaranżował na małą orkiestrę, pojawiła się też wersja Z. Székely’a ze skrzypcami. Aranżacje orkiestrowe stwarzają lepszą okazję do wydobycia przeróżnych barw i struktur twórczości Bartóka, uwiedzionego niekonwencjonalnymi melodycznymi i rytmicznymi wzorami muzyki ludowej. To tylko niektóre z utworów przygotowywanych na ten koncert dla Mam. Będą też muzyczne niespodzianki.

 


27 maja 2017, sobota godz. 18.00 [T]

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Koncert na Dzień Matki VIVA LA MAMMA!
Śląska Orkiestra Kameralna
Vadim Brodski – skrzypce
W programie między innymi:
Fritz Kreisler – 2 miniatury: Smutek miłości (Liebesleid) i Radość miłości (Liebesfreud)
Fritz Kreisler – Preludium i Allegro w stylu Pugnaniego
Fritz Kreisler – Chiński tamburyn op. 3
Antonio Vivaldi – Cztery pory roku op. 8: Zima
Antonio Vivaldi – Cztery pory roku op. 8: Wiosna
Béla Bartók – Tańce rumuńskie
Vittorio Monti – Czardasz
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.