PL |  EN

PREMIERA RAPSODII ŚLĄSKIEJ JANA A.P. KACZMARKA

Filharmonicy śląscy ponownie włączają się w program czteroletnich obchodów stulecia powstań śląskich i powrotu części Górnego Śląska do Macierzy. Wśród marcowych zapowiedzi najważniejszych wydarzeń obchodów Roku Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego było podpisanie listu intencyjnego między Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Ars Cameralis oraz Janem Andrzejem Pawłem Kaczmarkiem, członkiem Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, laureatem Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, nominowanym do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Przedmiotem listu była organizacja wydarzenia multimedialnego na Stadionie Śląskim 31 sierpnia 2019 roku, którego częścią będzie utwór muzyczny poświęcony powstaniom śląskim.
– Wierzę w siłę muzyki. Wielkie wydarzenia powinny być obudowane muzyką, zostaje wówczas coś trwałego, pamięć zaklęta w muzykę, która może być kontynuowana, żyje jako rodzaj komunikatu. Będzie to utwór symfoniczny na orkiestrę, kilka chórów i solistów. Muzyka daje poczucie siły, radości, czegoś ważnego. Słowo jest ważne, ale opatrzone muzyką ma jeszcze większą siłę – powiedział wtedy kompozytor.
Widowisko multimedialne do symfonii zdobywcy Oskara ma być jednym z największych wydarzeń muzycznych ostatnich lat. Wydarzenie na Stadionie Śląskim zarejestruje i pokaże telewizja.
Obchody 100-lecia wybuchu powstań śląskich zostały objęte patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Gorąco zachęcamy. Muzycznie będzie się działo!


31 sierpnia 2019, sobota godz. 18:00
Stadion Śląski
100-lecie Powstań Śląskich
Jarosław Wolanin -przygotowanie chóru
Monika Wolińska – dyrygent
Chór Filharmonii Śląskiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Program:
Jan A. P. Kaczmarek – Rapsodia śląska (premiera)
 

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.