F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

ORGANOWE SPOTKANIE Z JÓZEFEM SKRZEKIEM

Filharmoniczne Wieczory Organowe Filharmonii Śląskiej w niedzielę 10 grudnia zapraszają na muzykowanie Józefa Skrzeka. Zaproponował w swoim programie swój projekt Viator – znak pokoju.
Jak znakomity artysta sam wspomina jego, „spotkania z muzyką religijną zaistniały jeszcze za czasów ministranta w parafialnym kościele Św. Michała, kiedy podglądałem organistę i próbowałem dotknąć organów. Podczas studiów w katowickiej Akademii Muzycznej przez kilka semestrów poznawałem tajniki techniki manualnej organowej. Pierwsze poważny występ live dokonał się w 1978 r. podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w kościele Św. Piotra i Pawła w Katowicach. Zagrałem na organach piszczałkowych i zaśpiewałem Zbliż się do mego serca do słów Romana Brandstaettera”.
Potem były m.in. koncert pamięci poległych górników w 1982 roku z łączeniem nowych brzmień z głosem organów piszczałkowych (co stało się przełomem w powstawaniu nowej muzyki Skrzeka), w kościele Św. Krzyża w Warszawie, archikatedrze katowickiej, katedrze w Oliwie i  na Ostrowiu Tumskim we Wrocławiu. W 1983 roku skomponował Kantatę Maryjną do słów Brandstaettera na cześć Ojca Św. Jana Pawła II, kiedy przyleciał na Śląsk i spotkał się z wielomilionową społecznością Ślązaków na lotnisku Muchowiec. Twórcze były potkania z ks. Stanisławem Puchałą, proboszczem katowickiej archikatedry – wspólne nagrania Pieśni Duvala przebiły popularnością popowe hity. Razem otwierali jeden z najpopularniejszych, Festiwal Gaude Fest, muzykowali  w Wielkiej Brytanii.
W dorobku Józefa Skrzeka pojawiły się: oratorium Zatoka Pogromców Burz,  Misterium Dnia Zadusznego, Epitafium Dusz. Przez cały pontyfikat towarzyszył Janowi Pawłowi II, by wreszcie zagrać i spotkać się na audiencji osobiście z ojcem świętym w Watykanie na audiencji, po koncercie poezji Karola Wojtyły (2003). U stóp Krzyża, Viator – znak pokoju (2005), Koncert świętokrzyski, Kantata Maryjna i Czas to najważniejsze z projektów i wydawnictw zrealizowanych.
Grał wielokrotnie na świecie swą muzykę religijną, łączącą inne religie, inspirującą do medytacji. Klaus Schulze określił dokonania Józefa Skrzeka jako pionierskie i wyjątkowe. Grał artysta na znaczących festiwalach, jak Wuppertaler Orgel Tage, Vratislavia Cantans.
Zapraszamy na religijne medytacje Józefa Skrzeka w Filharmonii Śląskiej.
 
 
10 grudnia 2017, niedziela g. 17.00 [T] [O]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska 
Filharmoniczne Wieczory Organowe:
Viator – znak pokoju
Józef Skrzek – organy
 
 
Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.