F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

NIEDZIELA Z ORGANISTĄ Z INGOLSTADT

Na lutowy Filharmoniczny wieczór organowy autor cyklu, prof. Władysław Szymański zaprosił niemieckiego organistę z Ingolstadt. Franz Hauk wystąpi przed katowicką publicznością w niedzielę 17 lutego.
Urodzony w roku 1955 w Neuburgu nad Dunajem, po maturze studiował muzykę kościelną i edukację muzyczną, a także grę na fortepianie i organach w wyższych szkołach muzycznych w Monachium i Salzburgu. Do jego nauczycieli należą Aldo Schoen, Gerhard Weinberger, Franz Lehrndorfer i Edgar Krapp. W 1981 roku otrzymał dyplom klasy mistrzowskiej w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium, po którym otrzymał wiele wyróżnień. W 1988 roku doktoryzował się z muzykologii pracą o monachijskiej muzyce kościelnej na początku XIX w. Jako autor zajmuje się kwestiami badań źródłowych, edycją i praktyką wykonawczą.
Od 1982 roku jest organistą, a od 1995 r. także kierownikiem chóru w katedrze w Ingolstadt. W ramach swojego zaangażowania w niezależną regionalną kulturę miejską, tworzył w Ingolstadt wiele wydarzeń koncertowych, jak Międzynarodowe dni organowe Ingolstadt czy Poranek organowy o dwunastej w Kościele Asamów Maria de Victoria. Przyczynił się do przypomnienia kompozytora Johanna Simona Mayra.
Jest jurorem wielu konkursów muzycznych. Prowadzi kursy mistrzowskie podczas międzynarodowych festiwali muzycznych. Od 2002 r. prowadzi zajęcia w zakresie historycznej praktyki wykonawczej i muzyki kościelnej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Monachium.

 


19 lutego 2017, niedziela godz. 17.00 [T] [O]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Filharmoniczne wieczory organowe
Franz Hauk – organy
Władysław Szymański – słowo
Program:
Johann Sebastian Bach – Preludium Es-dur BWV 552,1
Johann Sebastian Bach – Wer nur den lieben Gott läßt walten z Choralvorspiel BWV 647
Johann Sebastian Bach – Fuga Es-dur BWV 552,2
Johann Sebastian Bach – Meine Seele erhebet den Herren z Choralvorspiel BWV 648
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sonata A-dur op. 65/3
Wolfgang Amadeus Mozart – Fantazja f-moll KV 608
Léon Boëllmann – Suite gothique op. 25
Eugène Gigout – Scherzo E-dur
Théodore Dubois – In paradisium
Louis Vierne – Dzwony Westminsteru op. 54/6
 

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.