PL |  EN

NAJLEPSZY EUROPEJCZYK X FITELBERGA I TRIUMFATORKA WIENIAWSKIEGO

 
Modestas Barkauskas – zdobywca III nagrody X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach stanie na dyrygenckim podium Filharmonii Śląskiej w piątek 28 września. Jako najlepszy z Europejczyków w tym konkursie był też laureatem pozaregulaminowej nagrody europejskiego projektu ONE® is more – szeregu koncertowych zaproszeń orkiestr uczestniczących w projekcie. Solistką tego koncertu będzie bardzo w Katowicach ceniona i lubiana skrzypaczka, triumfatorka Wieniawskiego w 2006 roku – Agata Szymczewska.
Koncert rozpocznie uwertura do opery Jedwabna drabinka Gioacchina Rossiniego, śmierci którego  150. rocznica minie 13 listopada. Potem triumfatorka Wieniawskiego zagra jego zachwycający melodyką, pełen trudnych dla solisty dialogów z orkiestrą II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22. Jeśli pierwszy z koncertów skrzypcowych Henryka Wieniawskiego uważa się za nieco przydługawy, drugi okazuje się bardziej proporcjonalny. Jeśli pierwszy determinuje aspekt wykonawczy i popisowy, w atmosferze drugiego dominują pierwiastki intymno-liryczne, a efekty wirtuozowskie stosowane są oszczędnie – kompozytor zrezygnował nawet z samodzielnej wirtuozowskiej kadencji – i w sposób naturalny pełnią funkcję wyrazowo-kolorystyczną. Orkiestra potraktowana jest w II Koncercie d-moll niemal symfonicznie. To bez wątpienia największe osiągnięcie twórcze Henryka Wieniawskiego, bogactwem treści i sposobem ujęcia w równej mierze zadziwiające i pobudzające do refleksji i wzruszenia. Po raz pierwszy Wieniawski zaprezentował swe dzieło 7 grudnia 1862 roku w Petersburgu, dyrygował Antoni Rubinstein, w marcu roku następnego w Moskwie dyrygował dziełem sam Ryszard Wagner. Oczarowało samego Piotra Czajkowskiego i recenzującego wykonanie petersburskie Cezara Cui. Tamten zachwyt towarzyszy dziełu do dziś.
Po przerwie wysłuchamy IV Symfonię A-dur Włoską op.90 Felix Mendelssohna-Bartholdy’ego, która, jak twierdził sam kompozytor, wypływa ze wszystkich aspektów Włoch – krajobrazów, ludzi i kultury. Wielokrotnie nagrywano ją. Jej muzyka tryska zaraźliwą energią. Pewnie nie bez znaczenia jest tu fakt, że pierwsza i ostatnia część symfonii wspierają się rytmicznie na tradycyjnych tańcach włoskich. Elegino-liryczna część wolna przypomina pieśń pielgrzyma, po której w finale kompozytor powraca do tak typowego dla niego świata, musującego życiem i chochlikową lekkością.
 
   
 
Sponsor Cyklu Koncertów Złota 13
 

28 września 2018, piątek g. 19.00    T, S, Z13
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Mistrzowskie interpretacje
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Modestas Barkauskas (laureat III nagrody, najlepszy Europejczyk X MKD) – dyrygent
Agata Szymczewska – skrzypce
Program:
Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Jedwabna drabinka
Henryk Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
Felix Mendelssohn-Bartholdy – IV Symfonia A-dur Włoska op.90 
 

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.