PL |  EN

MUZYCZNA PODRÓŻ NA KONIEC WAKACJINa koniec wakacji proponujemy koncert, który zadowoli każdego – dzieci i dorosłych. Zapraszamy na niecodzienne połączenie jazzu i bajek, by pożegnać lato i nabrać energii na nowy, 75. jubileuszowy sezon artystyczny Filharmonii Śląskiej.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, by upamiętnić 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, ustanowił rok 2019 rokiem jego imienia. W całej Polsce usłyszeć można koncerty poświęcone muzyce polskiego kompozytora. Co ciekawe, coraz częściej jego pieśni pojawiają się w nowych aranżacjach, kompozytorzy nadają im zupełnie inny charakter, nie zatracając przy tym piękna i charyzmatyczności brzmienia melodii. Filharmonia Śląska także podjęła się uczczenia ojca opery narodowej. Na zakończenie wakacji Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Roberta Kabary z pianistą Bartoszem Kalickim wybiorą się w podróż w poszukiwaniu nowych barw: podczas koncertu 25 sierpnia zaprezentują najsławniejsze utwory w jazzowej odsłonie. Nie zabraknie zatem „Prząśniczki”, „Krakowiaczka” ze śpiewnika domowego, czy arii Skołuby z II aktu „Strasznego dworu”. Tematy dzieł Moniuszki mają niezwykle wyrafinowaną harmonię, co w przypadku jazzowego podejścia jest rzeczą fundamentalną, równocześnie istotnym elementem koncertu będą improwizacje.
Ponadto muzycy wykonają utwory znane piosenki z filmów Disneya: „Krainy Lodu”, „Króla Lwa”, „Toy Story” oraz „Pięknej i Bestii”. Najmłodsi melomani będą mogli usłyszeć ulubione kompozycje w wykonaniu Joanny Smajdor.

25 sierpnia 2019 /niedziela/ g. 17:00
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Muzyczna podróż na koniec wakacji
Joanna Smajdor – wokal
Bartosz Kalicki – fortepian
Adam Żaak – prelegent
Śląska Orkiestra Kameralna
Program
Piosenki z filmów m.in. „Piękna i Bestia”, „Kraina lodu”, Król lew” oraz jazzowe aranżacje najsłynniejszych pieśni Stanisława Moniuszki
 

 

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.