F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE MODESTASA PITRENASA I TOMASZA STRAHLA

 
Mistrzowskie interpretacje Modestasa Pitrenasa i Tomasza Strahla
Mistrzowskich interpretacji możemy się spodziewać w piątek 20 kwietnia w koncercie symfoników Filharmonii Śląskiej i znakomitego wiolonczelisty Tomasza Strahla pod dyrekcją zdobywcy Złotej batuty VII katowickiego konkursu dyrygentów w roku 2003, Modestasa Pitrenasa.
Wychowanek przewodniczącego katowickiego jury w roku minionym, Juozasa Domarkasa, od 2015 roku jest też jego następcą w funkcji dyrektora artystycznego i I dyrygenta Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, cenionej na Litwie i na świecie promotorki kultury muzycznej swojego kraju. Gościnnie dyrygował Modestas Pitrenas w Deutsche Oper am Rhein, moskiewskim Teatrze Bolszoj, warszawskiej Operze Narodowej, Aalto Theater Essen, Operze w Stuttgarcie i w Fińskiej Operze Narodowej w Helsinkach. Koncertował zaś z orkiestrami w całej Europie, w USA i Chinach. Od sezonu 2018/2019 obejmie stanowisko głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej i Teatru w St. Gallen, gdzie poprowadził już kilka koncertów symfonicznych i spektakli operowych, w tym Salome, Holendra tułacza, Carmen, La Wally A. Catalaniego oraz w 2016 r. Cyda J. Masseneta na festiwalu St.Gallen.
W programie koncertu Mistrzowskie interpretacje: Modestas Pitrenas i Tomasz Strahl pojawią się: Toccata katowickiego kompozytora Bolesława Szabelskiego – krótki i efektowny fajerwerk orkiestrowy, słynny, jeden z najpiękniejszych Koncert wiolonczelowy h-moll – jedno z najbardziej osobistych dzieł Antonína Dvořáka oraz IV Symfonia Es-dur Romantyczną Antona Brucknera z magicznym początkiem brzmiącego na tle cicho drżących smyczków rogu, żywiołowym galopem w scherzu i groźnym crescendem finału.
Do mistrzowskiej interpretacji koncertu czeskiego kompozytora został zaproszony znakomity wiolonczelista Tomasz Strahl. Śląskiej publiczności ten fantastyczny muzyk dobrze jest znany. Z filharmonikami nagrał kilka płyt, w kilku konkursach im. Grzegorza Fitelberga bywał solistą drugiego etapu, w programach którego przewidywano sprawdzenie u adeptów dyrygentury umiejętności akompaniamentu orkiestry soliście w koncertach instrumentalnych. Uczeń warszawskiego profesora Kazimierza Michalika i Tobiasa Kühnego w Wiedniu, jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów, m.in. triumfatorem z San Sebastian (V Międzynarodowym Konkurs Muzyczny im. Niconara Zabalety; Hiszpania 1991).
 
Koncert europejskiego projektu ONE® – an Orchestra Network for Europe ONE® is more 
   

 


20 kwietnia 2018, piątek godz. 19.00     [T]   [S]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Mistrzowskie interpretacje Modestasa Pitrenasa i Tomasza Strahla
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Modestas Pitrenas – dyrygent
Tomasz Strahl – wiolonczela
Program:
Bolesław Szabelski – Toccata
Antonín Dvořák – Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104
Anton Bruckner – IV Symfonia Es-dur Romantyczna

 
 

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.