PL |  EN

KONCERT KARNAWAŁOWY


Na Karnawałowy koncert popularnych arii i duetów operowych i operetkowych oraz przebojów z musicali zapraszamy do Filharmonii Śląskiej w piątek 11 stycznia. Symfoników z dyrygenckiego podium poprowadzi Przemysław Neumann, a solistami koncertu będą Anna Borucka i Aleksander Teliga.
Filharmoniczni goście są artystami znakomitymi w swych kompetencjach dla proponowanego programu. Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej od 2015 roku, zanim ukończył dyrygenturę w Poznańskiem Akademii Muzycznej w klasie profesorów Jerzego Salwarowskiego i Antoniego Grefa, był uczniem legendarnej Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Laureat konkursów wokalnych i dyrygenckich już podczas studiów współpracował z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów przygotował tam kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym. Śpiewacy zaś to soliści stołecznego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.
Anna Borucka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Jana Ballarina i prof. Ewy Biegas. Laureatka konkursów wokalnych m.in.: we Vrable na Słowacji (2007, I nagroda), Nowym Sączu (2007, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu polskiego), Trnavie na Słowacji w (2008, I nagroda i nagroda specjalna dyrektora opery w Bratysławie), w Warszawie (2013, nagroda dyrekcji Teatru Wielkiego-Opery Narodowej), zdobyła też I nagrodę III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. A. Hiolskiego w Kudowie Zdroju (2014).
Zadebiutowała partią Orfeusza w Orfeuszu i Eurydyce Ch. W. Glucka w Operze Śląskiej (2008). Poza Teatrem Wielkim-Operą Narodową współpracuje z Operami Nova w Bydgoszczy i Krakowską. W Gliwickim Teatrze Muzycznym była Venus w Orfeuszu w piekle J. Offenbacha i Miną w Hrabinie Maricy E. Kalmana, a z NOSPR nagrała operetkę K. Szymanowskiego Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69. We współpracy z IPiUM Silesia nagrała zaś Ptasie plotki i inne wiersze – Witold Lutosławski dzieciom z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod batutą Mai Metelskiej (2013).
Aleksander Teliga niegdyś był gwiazdą Opery Śląskiej, zdobywcą Złotych Masek za role Silvy w Ernanim G. Verdiego (1991) i Mefista w Fauście Gounoda (1993). Zaliczany do czołówki europejskich basów, debiutował w wieku 20 lat na scenie Teatru Wielkiego we Lwowie. Występował na scenach takich teatrów, jak: La Scala w Mediolanie, Teatr Bolszoj w Moskwie, Teatro Colón w Buenos Aires, Gran Teatro La Fenice, Teatro dell’Opera di Roma, Staatsoper Berlin, Duńska Opera Królewska, Národní divadlo w Pradze, Wiener Kammeroper, Fińska Opera Narodowa, Teatro Municipal de Santiago w Chile, Opéra de Monte-Carlo, Teatro Nacional de São Carlos w Lizbonie, Opéra de Lyon, Grand Théâtre de Genève. Śpiewał również m.in. w Lipsku, Bonn, Dreźnie, Dortmundzie, Stuttgarcie, Monachium, Innsbrucku, Dublinie, Madrycie, Barcelonie, Bolognii, Modenie, Ferrarze, Tallinie, Mińsku, Tokio, Muscacie, Toronto, Meksyku, Montevideo i innych. W bogatym repertuarze ma ponad 70 pierwszoplanowych ról. Uczestniczył w nagraniu Verbum nobile St. Moniuszki z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją W. Kunca (2013), które otrzymało International Classical Music Awards. Nagrywał też z Junge Philharmonie Wien pod dyrekcją M. Lessky’ego (2000), z orkiestrami Białoruskiej Filharmonii Narodowej pod dyr. J. Reynoldsa (2004), Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie pod dyr. A. Yurkevicha (2015; także pierwszy spektakl w Polsce transmitowany przez platformę VOD), Teatru Bolszoj w Moskwie pod batutą A. Wiediernikowa (dla Sony Classical Records, 2015). Nagrania Aleksandra Teligi znajdziemy też w dyskografii filharmoników śląskich – pod batutą Jerzego Swobody na płycie Filharmonia Śląska i jej goście artysta nagrał m.in. arię Gremina z Eugeniusza Oniegina P. Czajkowskiego, Verdiowskie arie Rigoletta, Zachariasza i Filipa, Moniuszkowską arie Skołuby, rondo Mefista Ch. Gounoda i arię torreadora z Carmen G. Bizeta.

11 stycznia 2019, piątek godz. 19 [T] [S]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Koncert karnawałowy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Przemysław Neumann – dyrygent
Anna Borucka – mezzosopran
Aleksander Teliga – bas
W programie: popularne arie, duety operowe i operetkowe oraz piosenki musicalowe
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.