F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

KONCERT DYPLOMANTÓW AKADEMII MUZYCZNEJ

Filharmonia Śląska współpracuje z katowicką Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego od zawsze, jeszcze wtedy gdy uczelnia była Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną. Dzięki temu szczęśliwcami stali się słuchacze uczelnianego koncertu 27 lutego 1958 roku, na którym filharmonicy dali prawykonania aż 6 utworów studenta Henryka Mikołaja Góreckiego. Ponad pół wieku później Filharmonii Śląskiej nadano, w 2011 roku, jego imię.
Życzmy sobie, byśmy za dziesięciolecia z podobnymi emocjami i satysfakcją, jak do tamtego lutowego, wracali do koncertu, na który najgoręcej zapraszamy w piątek 21 kwietnia. Wystąpią w nim bowiem – wraz z orkiestrą symfoniczną pod batutą Jerzego Koska – dyplomanci katowickiej uczelni z klas skrzypiec – Agata Kmak, Julia Kołpanowicz, Wojciech Rot i Gabriela Michalak, fagotu – Grzegorz Popławski, śpiewu – Dagmara Kołodziej i Wu Yihui oraz fortepianu – Łukasz Mikołajczyk.
W programie – właściwie przeboje. Bo będzie koncert na czworo skrzypiec Antonia Vivaldiego, ten który z zachwytem Johann Sebastian Bach (Koncert a-moll, BWV 1065) transkrybował na 4 klawesyny i orkiestrę, będzie pełen humoru, dający spore możliwości popisowe we wszystkich rejestrach instrumentu fagotowy koncert Wolfganga Amadeusa Mozarta, będący zarazem jedną z fundamentalnych pozycji solowej literatury na fagot. Jest też w tym programie jeden z najpopularniejszych koncertów wszech czasów – pełen romantycznego rozmachu i wpadających w ucho melodii, fortepianowy koncert Edvarda Griega. Dla wielbicieli opery przygotowuje się arie z oper Gaetana Donizettiego i Giacoma Pucciniego. I będzie jeszcze jeden utwór na orkiestrę symfoniczną, o którym na razie nic powiedzieć nie możemy, bośmy nawet jego nut jeszcze nie widzieli. Ma świetny, wiosenny tytuł – Kwitnienie serca. Jest dziełem jeszcze jednego dyplomanta – Wojciecha Michno z klasy kompozycji.
Polecamy.


21 kwietnia 2017, piątek godz. 19.00
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Koncert dyplomantów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Jerzy Kosek – dyrygent
Agata Kmak z klasy prof. Szymona Krzeszowca – skrzypce
Julia Kołpanowicz z klasy prof. Szymona Krzeszowca – skrzypce
Wojciech Rot z klasy ad. Kazimierza Skowronka – skrzypce
Gabriela Michalak z klasy prof. Romana Lasockiego – skrzypce
Grzegorz Popławski z klasy prof. Marka Barańskiego – fagot
Dagmara Kołodziej z klasy prof. Henryki Januszewskiej – sopran
Wu Yihui z klasy prof. Jana Ballarina – tenor
Łukasz Mikołajczyk z klasy prof. Zbigniewa Raubo – fortepian
Wojciech Michno z klasy kompozycji prof. Eugeniusza Knapika
Program:
Antonio Vivaldi – Koncert na czworo skrzypiec h-moll op. 3 RV 580
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert na fagot i orkiestrę B-dur KV 191
Gaetano Donizetti – aria Noriny Quel guardo il cavaliere z I aktu opery Don Pasquale
Giacomo Puccini – aria Cavaradossiego Recondita armonia z I aktu opery Tosca
Wojciech Michno – Kwitnienie serca na orkiestrę symfoniczną
Edvard Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.