PL |  EN

KARŁOWICZ I CHOPIN Z INGOLFEM WUNDEREM NA INAUGURACJĘ

Dziełami Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza Orkiestra Symfoniczna rozpocznie w piątek 21 września 74. sezon artystyczny Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Na dyrygenckim podium – maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, solistą będzie Ingolf Wunder – austriacki pianista, laureat II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

W 2010 roku warszawski konkurs przyniósł pianiście światowe uznanie. Poza II nagrodą główną triumfował w kilku kategoriach, otrzymując m.in. nagrody za najlepsze wykonanie koncertu i poloneza. Dołączył do grona największych sław – laureatów tego konkursu, jak Krystian Zimerman, Martha Argerich, Vladimir Ashkenazy, Mitsuko Uchida czy Maurizio Pollini. Artysta utrzymuje bliski kontakt ze swoim mentorem, polskim pianistą Adamem Harasiewiczem (zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w roku 1955).
Ma za sobą liczne występy w najważniejszych salach koncertowych i centrach muzycznych świata, jak Tonhalle w Zurychu, Musikverein oraz Konzerthaus w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Théâtre du Palais-Royal w Paryżu, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonia Berlińska oraz Suntory Hall w Tokio. O londyńskim debiucie artysty w cyklu International Piano Series recenzent The Guardian pisał: „Od dawna już młody pianista debiutujący w Queen Elizabeth Hall nie zrobił takiego wrażenia na publiczności. Wunder gra pewnie i odważnie. Choć dysponuje perfekcyjną techniką, nigdy nie popisuje się nią bez potrzeby, podporządkowując ją swojej wybitnej inteligencji muzycznej”. Poprzednio z filharmonikami śląskimi Ingolf Wunder wystąpił we wrześniu roku minionego w wielkim koncercie muzyki Wojciecha Kilara w katowickim Spodku. Tym razem zagra I Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina. Czego trzeba do wykonania koncertów Fryderyka Chopina? Jak swego czasu pisała Harriet Smith, założycielka International Piano Quarterly oraz International Record Review: „… pianisty, który nie boi się skupiać na sobie pełnej uwagi, a zarazem chętnie wykorzystuje wszystkie możliwości podjęcia dialogu z orkiestrą. Niezbędna jest piękna barwa i nienaganna wirtuozeria. W częściach powolnych Chopin pisze rapsodycznie, zmuszjac pianistę do zanurzenia się w subtelnych fantazjach, podczas gdy orkiestra tworzy przyjazna kurtynę dźwiękową”.
Chopina poprzedzi w tym koncercie Symfonia e-moll Odrodzenie op. 7 Mieczysława Karłowicza. Przedwcześnie zmarły w lawinie pod Kościelcem, Mieczysław Karłowicz (1876-1909) był pierwszym wybitnym polskim symfonikiem, twórcą obdarzonym wielka dojrzałością i wyjątkowym rozmachem, pierwszym, który podjął ambitne zadanie włączenia polskiej muzyki w obieg europejskiej kultury muzycznej, najwybitniejszym polskim reprezentantem późnoromantycznego poematu symfonicznego.  Symfonia Odrodzenie wieńczy wcześniejszy, akademicki okres twórczości kompozytora. Odnajdziemy w niej nie tylko echa fascynacji muzyką Piotra Czajkowskiego i Richarda Straussa., ale również literackie 3 wątki stale obecne w orkiestrowych utworach Mieczysława Karłowicza: melancholię, tragiczną miłość oraz tajemnicę bytu i śmierci.
Muzyką polską Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach inauguruje sezon, w którym wypada jakże dla Polaków ważna setna rocznica odzyskania niepodległości. Wierzymy, że naszą pracą budujemy gwarancje, że Polska z mapy świata już nigdy nie zniknie.
 
Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”
 
Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem-rezydentem Filharmonii Śląskiej w sezonie 2018/2019 jest Joanna Natalia Ślusarczyk.
 
Sponsor Cyklu Koncertów Złota 13 
 
 
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej
 
            
 

21 września 2018, piątek g. 19.00 T, S, Z13
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Preludium do niepodległości – inauguracja 74. sezonu artystycznego Orkiestry Symfonicznej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Ingolf Wunder – fortepian
Program:
Mieczysław Karłowicz – Symfonia e-moll Odrodzenie op. 7
Fryderyk Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op.11
 
 
Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.