PL |  EN

JAK MUZYCZNĄ KLASYKĘ NA EKRANIE WYKORZYSTYWANO

 
 
Na kolejne wakacyjne spotkanie z muzyką w Filharmonii Śląskiej w sobotę 25 sierpnia zaprasza Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Krzysztofa Dobosiewicza, który wprowadzi Państwa w świat utworów symfonicznych wykorzystywanych w takich filmach, jak „Oczy szeroko zamknięte”, „Pluton”, „Star Trek”, „Prometeusz” czy „Mechaniczna pomarańcza”.
Wielokrotnie, m.in. do „Bez lęku” Petera Weira, włączano do ścieżek dźwiękowych filmów najsłynniejszą – III Symfonię „Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Muzykę patrona filharmoników słyszymy w filmach fabularnych i dokumentalnych, m.in. w „Dowcipie” Mike’a Nicholsa, „Hazardzie, Bogach i LSD” Petera Mettlera, „Krystynie, córce Lavransa” Liv Ullmann czy „Wypadku” Lecha Majewskiego. Nie zawsze pamiętamy, jak często muzyczne arcydzieła wykorzystane zostają w filmie. Czasem znacząco, czasem bez sensu. Przypomnimy niektóre z takich prób.
 
 

25 sierpnia 2018, sobota g. 18.00
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Klasyka w filmie
Śląska Orkiestra Kameralna
Krzysztof Dobosiewicz – dyrygent
Program:
Słynne utwory symfoniczne wykorzystane w takich filmach jak: Oczy szeroko zamknięte, Pluton, Star Trek, Prometeusz czy Mechaniczna pomarańcza. 
Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.