PL |  EN

FILHARMONICZNY WIECZÓR ORGANOWY

 
W drugim koncercie VI Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na recital brazylijskiego wirtuoza organów Humberta Scherhaufera Salvagnina, zaprogramowany przez prof. Władysława Szymańskiego w cyklu Filharmoniczne wieczory organowe. Od początku w Dniach prezentujemy muzykę nie tylko naszego Patrona. Ten recital przynosi twórczość na instrument, który Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu nie był obcy. Wszak w 1968 roku wygrał konkurs Szczecińskiego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego, w Dniach już prezentowaną, organową Kantatą op. 26. Na organy i sopran skomponował swe op. 55 – O Domina nostra. Medytacje o Jasnogórskiej Pani Naszej. Organów użył też w ostatniej, opublikowanej już po śmierci, IV Symfonii Tansman Epizody op. 85. W mistrzowskim recitalu Brazylijczyka ze Szwajcarii usłyszymy zaś dzieła mistrzów twórczości organowej.
Urodzony w São Paulo, Humberto Scherhaufer Salvagninnaukę muzyki rozpoczął w 1980 roku, ucząc się gry na fortepianie w klasie Divy Gnecco, a później w Escola Municipal de São Paulo u pianistki Rosy Corvino. W 1993 roku otrzymał dyplom licencjata w dziedzinie muzyki (fortepian) na UNESP (State University of São Paulo), gdzie studiował u Homero de Magalhães. Od 1984 roku uczestniczył i został wyróżniony w kilku konkursach pianistycznych w Brazylii.
Od 1983 r. uczył się gry na organach u Orlanda Retroza, a następnie studiował u Ary’ego Aguiara Jra. Dyplom uzyskał w 1998 roku, a w 2001 r. zdobył Premier Prix de Virtuosité w Conservatoire Supérieur de Musique de Genève w Szwajcarii, gdzie nauczał go François Delor. Brał udział w kilku kursach mistrzowskich: Jennifer Bate, Marie-Claire Alain, Lionela Rogga, Luigiego Ferdinanda Tagliaviniego i Ludgera Lohmanna. Jest laureatem XX Międzynarodowego Konkursu Organowego (Szwajcaria, 2002) i Konkursu Organowego im. Cesara Francka w Haarlemie (Holandia, 2007).
Koncertuje w Europie i Ameryce Południowej. W Szwajcarii jest utytułowanym organistą katolickiego kościoła św. Teresy w Genewie. Uczy gry na organach w Konserwatorium w Ferney-Voltaire we Francji i w AIDA Academy w Szwajcarii. Na płyty dla wytwórni Doron: nagrał utwory na orkiestrę i organy m.in.: Francisa Poulenca, Josepha Gabriela Rheinbergera, Charlesa-Marii Widora i – pierwszy na świecie – Ferdinanda de la Tombelle.


18 listopada 2018, niedziela godz. 17.00     [T]   [O]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Filharmoniczny wieczór organowy w VI Katowickich Dniach Henryka Mikołaja Góreckiego
Humberto Salvagnin – organy
Władysław Szymański – słowo, kierownictwo artystyczne
Program:
Johann Sebastian Bach – Symfonia z Kantaty BWV 29 Wir danken dir
Joseph Bonnet – Wariacje koncertowe op. 1, Elfy op. 7 nr 11, Kaprys Heroiczny op. 7 nr 12
Władysław Szymański – Światło katedry
Marcel Dupré – Preludium i fuga g-moll op. 7 nr 3
Marco Enrico Bossi – Etiuda symfoniczna op. 78, Wieczorny śpiew op. 92 nr 1
Franz Liszt – Fantazja i fuga 
 
Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.