PL |  EN

FILHARMONICZNY WIECZÓR ORGANOWY

Gościem lutowego „Filharmonicznego wieczoru organowego” w niedzielę 17 lutego będzie multiinstrumentalista, kompozytor, pedagog i animator kultury Giampaolo Di Rosa. 
Urodzony w 1972 roku, Giampaolo Di Rosa jest pianistą a także organistą, klawesynistą, kompozytorerm, improwizatorem, muzykologogiem i pedagogem. To artysta o bogatym repertuarze, cieszący się międzynarodową sławą. Koncertuje w Europie, Rosji, na Bliskim Wschodzie, w Australii, USA i Ameryce Południowej, w Hong Kongu, Makao i Singapurze. Ma siedem dyplomów akademickich, w tym magisterium z gry na organach oraz stopień doktora analizy muzycznej.
Prezentuje szeroki repertuar literatury muzycznej wszystkich epok, włączając muzykę współczesną, w tym wszystkie dzieła J.P. Sweelincka, J.S. Bacha, C. Francka, F. Liszta oraz O. Messiaena. Jego recitale charakteryzują się wysokim poziomem improwizacji.
Prowadzi kursy mistrzowskie w zakresie improwizacji dla artystów-wykonawców i kompozytorów na całym świecie. Jako naukowiec działa na polu różnych dziedzin artystycznych. Publikuje i nagrywa.
Poza działalnością koncertową Giampaolo Di Rosa jest czynnym animatorem kultury: założycielem i dyrektorem artystycznym wielu międzynarodowych festiwali organowych. Organista Katedry w portugalskim mieście Vila Real, od lutego 2014 roku jest też organistą-rezydentem Katedry w León (Hiszpania). W 2008 roku został mianowany tytularnym organistą i dyrektorem artystycznym Narodowego Kościoła Portugalskiego p.w. Świętego Antoniego w Rzymie, gdzie zainicjował jedną z największych serii recitali organowych w Europie.
Przez prezydenta Republiki Portugalskiej odznaczony został Orderem Oficerskim Infanta Henryka (2010).
W Filharmonii Śląskiej Giampaolo Di Rosa będzie improwizował oraz grał organowe utwory Johanna Sebastiana Bacha, Cesara Francka i Ferenca Liszta. Solistę i muzykę przedstawi autor cyklu, prof. Władysław Szymański.


17 lutego 2019, niedziela godz. 17.00 [T] [O]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Filharmoniczny wieczór organowy
Giampaolo Di Rosa – organy
Władysław Szymański – słowo
Program:
Johann Sebastian Bach – Preludium i Fuga e-moll BWV 548
Giampaolo Di Rosa – improwizacja
Ferenc Liszt – Fantasie und Fugue ueber BACH (wersja organowa G. Di Rosy)
* * *
Johann Sebastian Bach – Ricercare a 3 („Musikalisches Opfer“ BWV 1079)
Cesar Franck – Prière op. 20
Giampaolo Di Rosa – improwizacja na motywach BACH
Johann Sebastian Bach – Ricercare a 3 („Musikalisches Opfer“ BWV 1079)

 

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.