F.A.M.A JUBILATKAPL |  EN

Filharmoniczne wieczory organowe 2015/2016

Filharmoniczne wieczory organowe

Budowa organów w sali Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego otworzyła nowe możliwości prezentacji muzyki organowej w Katowicach. Ten wysokiej klasy instrument, zbudowany według najbardziej uniwersalnych zasad, a także sprawdzonych kanonów konstrukcyjnych i brzmieniowych sztuki organmistrzowskiej, pozwala na szeroką prezentację dzieł organowych wszystkich niemal obszarów stylistycznych.
Organy filharmoniczne są także wyrazem nowego stylu i przezwyciężenia ograniczeń, jakie występowały dotychczas w budowie organów w trudnych warunkach akustycznych sali koncertowej. Szeroka paleta brzmieniowa, doskonała i precyzyjna mechanika oraz – co w sali koncertowej jest niezwykle istotne – trafiona i pieczołowicie dopracowana intonacja piszczałek sprawiają, że słuchanie muzyki organowej w Filharmonii Śląskiej daje wiele satysfakcji. Wysokie walory instrumentu potwierdzają także wykonawcy, którzy już mieli sposobność występu w Katowicach.
Miniony sezon koncertów organowych cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności. Artyści z Polski, Niemiec, Belgii przedstawili interesujące programy w szerokim zakresie stylów, gatunków i epok. Uzupełnieniem organów był udział innych wykonawców: chóru, orkiestry kameralnej, solistów.
Przygotowana na sezon koncertowy 2015/16 oferta muzyki organowej jest zróżnicowana zarówno pod kątem repertuarowym jak też wykonawczym. Sprawdzona formuła czasowa, obejmująca dwie części z przerwą, daje solistom pole do przedstawienia różnych kombinacji repertuarowych, a słuchaczom większy komfort w odbiorze zróżnicowanych dzieł. Oprócz organistów z Polski, Włoch, Niemiec, Estonii wystąpią – podobnie jak w poprzednim sezonie – orkiestra, chór, wokaliści, wirtuozi innych instrumentów. Taki układ programowy pozwala na większe urozmaicenie repertuarowe i adresowany jest do szerokiego grona słuchaczy-melomanów. Organizatorzy cyklu organowego mają nadzieję, że nowy sezon przyniesie wiele nowych interesujących doznań artystycznych w słuchaniu muzyki organowej w sali Filharmonii Śląskiej i powiększy grono miłośników organów.
 

Władysław Szymański
 

POLECAMY NASTĘPUJĄCE NIEDZIELE PAŃSTWA UWADZE:

25.10.2015r. - Johannes Skudlik (Niemcy)

06.12.2015r. - Alessandro Bianchi (Włochy)

27.12.2015r. - Koncert kolędowy

31.01.2016r. - Andres Ubido (Estonia)

13.03.2016r. - Francesco Bongiorno (Włochy)

17.04.2016r. - Wojciech Różak

29.05.2016r. - Władysław Szymański


 

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

    NEWSLETTER

    Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
    Zamów newsletter: