F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

SZEHEREZADA POD TURECKĄ BATUTĄSzeherezadę pod turecką batutą Endera Sakpinara oraz znakomitego pianistę Janusza Olejniczka w koncercie Maurice’a Ravela proponuje Filharmonia Śląska w piątkowym koncercie 12 maja. Zapowiada się super atrakcyjne muzykowanie.
Koncert rozpocznie wersja z chórem niezwykle pięknej i nastrojowej Pawany op. 50 Gabriela Fauré’go, znakomitego muzyka i pedagoga, reformatora nauczania, wirtuoza pianisty, świetnie komponującego na wiolonczelę, ale w Polsce szerzej znanego jest jedynie z niezwykłego Requiem i niektórych pieśni. Po niej symfonicy popiszą się orkiestrową suitą Szeherezada, jednym z trzech najpopularniejszych utworów orkiestrowych, skomponowanych przez Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w ciągu wyjątkowo bogatego twórczo okresu lat 1887-88. Oparta na czterech epizodach z Baśni tysiąca i jednej nocy, muzyka odwołuje się do kultury Wschodu, dowodząc zarazem dużej wyobraźni i kompozytorskiej sprawności w dziedzinie orkiestracji. Solowe partie skrzypiec pięknie łączą poszczególne części utworu, tworząc muzyczny obraz Szeherezady.
Na finał tego koncertu – wyborny polski pianista Janusz Olejniczak i Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela. Komponował go dla siebie, z myślą o szeroko zakrojonym międzynarodowym tournée pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Zły stan zdrowia przeszkodził w ukończeniu utworu na czas. Zamknął pracę nad koncertem w 1931 roku, ale nie miał już sił, by wykonać go publicznie. Prawykonanie zagrała Marguerite Long, a Maurice Ravel poprowadził orkiestrę. To koncert wirtuozowski, musujący wprost życiem, „lekko i swobodnie omijający rafy klasycznej formy sonatowej”. Jak sam Ravel określił – „koncert w najściślejszym znaczeniu tego słowa, napisany w duchu koncertów Mozarta i Saint-Saënsa”, ukazujący, że „muzyka koncertu może być wesoła i błyskotliwa; nie musi pretendować do głębi ani oglądać się za dramatycznymi efektami”. Nie przypadkiem w finale dostrzeżemy pewne elementy jazzu.
Z dyrygenckiego podium koncert poprowadzi Ender Sakpinar założyciel i dyrektor muzyczny Enka Sinfonietta i Aegean Symphony Orchestra, który w latach 1987-2014 był stałym dyrygentem Izmirskiej Orkiestry Symfonicznej, od 2004 roku jest głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Eskisehir Metropolitan, zaś 2014 roku został głównym dyrygentem Stambulskiej Orkiestry Symfonicznej. Regularnie pracuje z orkiestrami, zespołami i chórami w Turcji i na całym świecie. Studiował w Państwowym Konserwatorium w Ankarze i w Paryżu, ukończył paryską Ecole Normale Superieur de Musique i Państwowe Konserwatorium Rueil-Malmaison w klasach profesorów P. Dervauxa i G. Devosa. Podczas asystentury w Pasdeloup Symphony Orchestra w Paryżu założył Ensemble International de Paris, sponsorowany przez francuskie ministerstwa kultury i spraw zagranicznych.12 maja 2017, piątek godz. 19.00 [T] [S] [B]

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Szeherezada pod turecką batutą
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej
Achmed Ender Sakpinar – dyrygent
Janusz Olejniczak – fortepian
Program:
Gabriel Fauré – Pawana op.50
Nikołaj Rimski-Korsakow – Szeherezada
Maurice Ravel – Koncert fortepianowy G-dur


 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: