F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

ALLELUJA NA CHÓR I ORGANY

We wrześniu minionego roku zdobył I nagrodę III Międzynarodowego Konkursu Organowego Barok i Romantyzm w Katowicach. W niedzielę 23 kwietnia Daniel Strządała zagra na naszym instrumencie podczas Filharmonicznego wieczoru organowego z programem Alleluja,  nawiązującym do Wielkiego Tygodnia. Ten organowo-chóralny koncert będzie miał jeszcze jednego znakomitego gościa, bowiem Chór FŚl poprowadzi prof. Violetta Bielecka – szefowa Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Daniel Strządała jest także laureatem wielu nagród ogólnopolskich konkursów organowych i klawesynowych oraz Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Klawesynowej Prix Annelie de Man 2012 w Hertogenbosch. Sukcesy osiąga również w dziedzinie teorii muzyki. Do nich należą m. in. I miejsce w Konkursie Umiejętności Słuchowych we Wrocławiu, 2012, I miejsce, wyróżnienie oraz prestiżowa nagroda Grand Prix w II Ogólnopolskim Konkursie Harmonicznym w Łodzi, 2010. Ponadto został półfinalistą konkursu „Młody Muzyk Roku 2012”. Koncertuje w kraju i za granicą jako organista i klawesynista, improwizator oraz kameralista. Zajmuje się również teorią muzyki, zwłaszcza kompozycją – jego utwór Preludium i fuga na temat Apelu Jasnogórskiego zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Organowym i Kompozytorskim w Bielsku-Białej (2011). Organista w kościele św. Józefa w rodzinnym Zabrzegu, z chórem tego kościoła nagrał trzy płyty. Nagrał też solową płytę Impresje organowe w dekanacie czechowickim.
Prof. Violetta Bielecka prowadzi bogatą działalność koncertową; odbyła liczne tournée w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Francja, Ukraina, Białoruś, Łotwa, Rumunia, Mołdawia). W latach 1995–1997 była konsultantem wokalnym Chóru Operowego Teatru Narodowego w Warszawie. Profesor sztuk muzycznych od 2000 r., jest pedagogiem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku. Od roku 1995 pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Cantica Cantamus w Białymstoku. Jest organizatorką Międzynarodowych warsztatów młodzieży polskiej i polonijnej Polskiego Chóru Pokoju. Chóry prowadzone przez nią zdobyły wiele nagród i wyróżnień. Uhonorowana m.in. srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008), 2013 r. odebrała w Poznaniu nagrodę im. J. Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki i propagowanie muzyki polskiej.
W programie tego koncertu znajdzie się najpotężniejsze i najradośniejsze Alleluja, to z Mesjasza Georga Friedricha Händla, Hymn paschalny Wojciecha Kilara, dzieła Johannesa Brahmsa, Maxa Regera, Mariana Sawy i Marka Jasińskiego. Obok tych znanych, wybrzmią też utwory XVII-wiecznego niemieckiego kompozytora, organisty, skrzypka i śpiewaka Nicolausa Bruhnsa, zmarłego przed 10 laty czeskiego kompozytora i organisty, więzionego w Buchenwaldzie katolika, którego ojciec był Żydem, Petera Ebena. Najmłodsze pokolenie twórców polskiej muzyki reprezentować będzie w programie dzieło wychowanka prof. Violetty Bieleckiej a w kompozycji – Pawła Łukaszewskiego, Jana Krutula, który ma na swym koncie m.in. II nagrodę Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra (2014, Kolonia, Niemcy), III Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Opus 966” (Poznań 2014).
 

23 kwietnia 2017, niedziela g. 17.00      [T] [O]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Filharmoniczne wieczory organowe – Alleluja
Chór Filharmonii Śląskiej
Violetta Bielecka – dyrygentka
Daniel Strządała – laureat I nagrody III Międzynarodowego Konkursu Organowego Barok i romantyzm
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Władysław Szymański – słowo
Program:
Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll (organy)
Petr Eben – Nedělní hudba, cz. IV Finale (organy)
Georg Friedrich Händel – Alleluja z oratorium Mesjasz na chór i organy
Johannes Brahms – Adoramus te Christe na chór mieszany a cappella
Wojciech Kilar – Hymn paschalny na chór mieszany a cappella
Jan Krutul – Victime paschali laude na chór mieszany a cappella
przerwa
Max Reger  – Sonata d-moll op. 60, nr 2: (organy)
Marek Jasiński – Alleluja na chór mieszany a cappella
Marian Sawa – Missa Claromontana na chór mieszany, organy i kotły  
Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: